Türk Dünyası Kongresi’nde işgal altındaki Kırım’ı anlattılar

31 Ekim 2019, 20:29

Balkanlardan Orta Asya’ya bilimsel bilgi üretimi ve paylaşımı için yeni köprüler kurulması hedefiyle Türk Dünyası Araştırmaları vakfının öncülüğünde İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen 17.Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nde Kırım’ın işgali anlatıldı.

CENGİZ DAĞCI BELGESELİNİ VE KIRIM’I ANLATTI

DQTK Denetleme Kurulu Başkanı ve Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Enver Aydoğan’ın yaptığı özel oturumda Cengiz Dağcı belgeseli gösterildi. Ardından belgeselin yönetmeni Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Cengiz Dağcı Belgeselini ve işgal altındaki Vatan Kırım’ı anlattı.

KİMLER HANGİ KONULARA DEĞİNDİ

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının kurucusu rahmetli Turan Yazgan Hoca’nın başlattığı Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresinin İstanbul’da düzenlenen ayağına 17. Kongresine Kırım’dan Doç. Dr. Ranetta Gafarova, Cengiz Dağcı hakkında bilgiler verdi. Zera Bekirova Sürgünde Mari eli ve Perm bölgesine sürgün edilen ve hala oralarda kalıp Vatan Kırım’a dönemeyen Kırım Tatarlarının durumu hakkında açıklamalar yaptı Muhammed Ali Süleyman da Kırım Tatarlarının içinde bulundukları sosyolojik durum ve gelecek konusunda önemli bilgiler verdiler.

BELGESEL İZLEYENLERİ DUYGULANDIRDI

Dünya Kırım Tatar Kongresi Denetleme Kurulu başkanı Prof. Dr Enver Aydoğan’ın başkanlığını yaptığı oturumda konuşan Zera Bekirova’nın anlattıkları salondakilerin gözlerini yaşarttı. Kongrede özel oturumda gösterilen Cengiz Dağcı belgeseli de izleyenleri çok duygulandırdı. Cengiz Dağcı ve Kırım’ın durumunu anlatan Zafer Karatay’a konuşması sonrası kuliste çok sayıda soru geldi  

KONGRE HAKKINDA

Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi (UTDSBK) 2003 yılından itibaren aralıksız Avrasya Coğrafyası’nda ekonomik, sosyal ve bilimsel alanlarda Türk Dünyası iş birliğini hedefleyen bir kongre olup bu yıl 17.si İstanbul’da düzenlendi. 31 Ekim’de İstanbullulara kapılarını açan kongre 1 Kasım günü tamamlanacak.

17.Uluslarası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi
Cengiz Dağcı
Kırım
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı
Zafer Karatay
Bunlara da bakın: