Türk Dünyası film ve belgesel film festivaline müracaatlar başladı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 20:06
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 20:06

Türk Dünyası film ve belgesel film festivaline müracaatlar başladı. Festivale, katılım şartları, başvuru bilgilerinin yanında son başvuru tarihinin de 20 Ekim 2020 olduğu bildirildi.

Türk Dünyası Film Festivali internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Türk Dünyası film ve belgesel film festivaline müracaatlar başladı. Festivale ilişkin duyuruda kaydedilenler şöyle:

“Türk Dünyası Film Festivali, yıllar öncesinden başlayan ve ilmek ilmek dokunan bir yolculuğun heyecanlı serencamı şeklinde kendini gösteriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığının faaliyetleri çerçevesinde 1998-2002 yılları arasında yönetmen Prof. Tevfik İsmailov’un öncülüğünde üç kez düzenlenen Türk Dünyası Sinema Günleri, 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti programları arasında Turkuaz Sinema Günleri ve 2014’te D-8 ve Türk dünyası ülkelerinin de üye olduğu ECO ülkeleri sinemalarının oluşturduğu Gelişen Ülkeler Film Festivali’nden sonra tam anlamıyla başlığına uygun olarak kendini gösteriyor.

TÜRK DÜNYASINDAN SEÇMELER SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu geniş coğrafyadan bağımsız, özerk veya bölge olarak ortaya çıkan Türk dünyasından seçme filmler, yarışma, özel bölümler, panel ve sergilerle seyirciyle buluşuyor. İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” şiarını da gözeten festival, Saha Cumhuriyeti’nden Kazakistan, Moldova/Gagauz Yeri’ne, Tataristan’dan Özbekistan, Irak Türkmenlerine kadar çok geniş bir coğrafyada makes bulan ortak kültürümüze dair tarihi ve modern kurmaca ve belgesel türdeki konuları işleyen filmler, animasyonlarla çocuklar ve dramlarla yetişkinlerin dünyasına hitap edecek şekilde kültürel anlamda çok renkli çalışmalar seyircinin kalbine ulaşıyor.

TÜRK DÜNYASI DOSTÇA BİR REKABETLE KARŞI KARŞI KARŞIYA

UNESCO’nun içinde bulunduğumuz yılı “Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıldönümü” kutlamaları çerçevesinde, Türk kültür hayatının bilge şahsiyeti Tonyukuk anısına düzenlenen bu yılki festivalde, Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmalarında, Türk Dünyası sinemasının öne çıkan verimleri dostça bir rekabette karşı karşıya gelecekler. Tarihi Panorama bölümünde, ortak tarihimizin bilinen veya az bilinen olaylarını işleyen yapımların seyircinin büyük ölçüde ilgisini çekecektir. Güncel İnsan Manzaraları başlıklı bölümde, bu ülke ve bölgelerde günümüz insan hikayeleri beyazperdeye (ekrana) yansıyacaktır. Uzun Metraj Animasyon bölümünde, çocuklar ve de yetişkinler kendi kültürümüzün temel unsurlarını içeren anlatımları estetik değerlerle seyretme şansını yakalayacaklar.

AYTMATOV PANELİ

Aytmatov Uyarlamaları, sadece bölge değil, aynı zamanda bir dünya yazarı olan Cengiz Aytmatov’un değerli eserlerinden sinemaya uyarlanan bir potburi biçiminde sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Bu programın yanısıra bir tamamlayıcı unsur olarak, yurtdışından önemli katılımcıların yer aldığı “Sinemada Aytmatov Uyarlamaları” başlıklı bir panel yapılıyor. Diğer çok önemli bir panel başlığı ise, Türk Dünyası Sinema Günleri’nden itibaren resmileşmeyen, ancak protokole bağlanan, belki de resmileşme yolunda büyük bir adım olabilecek “Türk Dünyası Sinema Birliği’ne Doğru”. Festivalin sergi bölümünde, Aytmatov sinemasıyla bağlantılı bir konuda, “Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek” filminden esinlenen illustrasyonlar sanatseverlerle buluşuyor.

Türk Dünyası film festivaline başvuru ve şartname için tıklayınız: