Türk dünyası ezgilerinde buluştular: Kırım-Kerkük-Karabağ sanat ve dostluk şöleni

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Haziran 2019, 23:36
Mehmet Berk Yaltırık
11 Haziran 2019, 23:36

Ankara’da Kırım Derneği Genel Merkezi ve Azerbaycan Kültür Derneği’nin organize ettiği “Kalenin Dibinde Bir Taş Olaydım” adıyla Kırım-Kerkük-Karabağ sanat ve dostluk şöleni gerçekleştirildi.

Etkinlikten Fotoğraflar

MEB Şura Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe yoğun ilgi gösterildi. Kırım Tatarları, Azerbaycan Türkleri ve Türkmenler ile birlikte çok sayıda vatandaş şölene katılım gösterdi. Geceye Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Ankara Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Azerbaycan Kültür Derneği yönetiminin yanısıra Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcıları Ömer Faruk Belviranlı ve Necmettin Akben de katıldı.

Saat 20.00’de başlayan programın sunuculuğunu gazeteci-yazar Gönül Şamilkızı yaptı. Programın açılışında Karabağ, Kerkük ve Kırım’daki şehitler rahmetle anıldı.

KIRIM’DAN, KARABAĞ’A, KERKÜK’E UZANAN EZGİLER

Gecede ilk olarak Abdullah Alper Kurbani şefliğinde, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu orkestrası tarafından Azerbaycan, Kırım ve Kerkük müzikleri dinletisi icra edildi. Ardından Azerbaycan Kültür Derneği Halk Dansları Topluluğu tarafından dans gösterisi gerçekleştirildi.

Kırım Derneği Genel Merkezi bünyesinde kurulan Kırım Tatar Halk Oyunları Topluluğu Cıyın Ansambli’nin “Ağır Ava ve Kaytarma (Qaytarma)” icrasının ardından Kırım Gelişim Orkestrası ve Duygu Er sahne aldı.

KIRIM, KARABAĞ VE KERKÜK’TEKİ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR SERGİLENDİ

Sonrasında, Azerbaycan Kültür Derneği halk orkestrası tarafından Kazah (Qazax) dansı icra edildi ve ardından Kırım Derneği Halk Oyunları topluluğundan Sıdıka Bikeç Şahin, Tım Tım oyunuyla sahne aldı.

Etkinlik Azerbaycan Kültür Derneği Korosundan Azerbaycan şarkılarının seslendirilmesiyle devam etti ve ardından Türkmen TRT sanatçısı Ahmet Tuzlu, Kerkük türküleri okudu. Hem koroya, hel Tuzlu’ya Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu orkestrası eşlik etti..

KIRIM TATAR ÇOCUKLAR DAKİKALARCA ALKIŞLANDI

Gecenin sürprizi ise Kırım Tatar çocukların sahnede Kırım halk danslarını sergilemesi oldu. Kırım Tatar çocuklar oynadıkları Akmescit kaytarması (qaytarması) ile büyük beğeni toplayıp dakikalarca alkışlandılar.

Ardından Kırım yırlarının (türkülerini) meşhur ismi sanatçı Dilaver Osman ve Kırım Gelişim Vakfı Orkestrası sahne aldı. Dilaver Osman, bir çok Kırım yırlarının yanı sıra “Ey guzel Qırım” şarkısını da seslendirdi.

Etkinlikte son sahne alan isim ise Azerbaycan türküleri okuyan, İrevan Hanlığının nevesi (torunu) olan ses sanatçısı Şenol Talınlı oldu. Talınlı’ya da Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu orkestrası eşlik etti.

Gecenin kapanışında hep birlikte Kırım Tatarca “Yaşa Benim Halkım” şarkısı okundu.

Programın sonunda sanatçılara çiçek hediye edilirken, sahne alan bütün sanatçı gruplarla anı olarak toplu fotoğraf çekildi.