Türk Dünyası Acil Tıp Eğitimi Programı: Türk doktorlar Özbekistan'da

Güncel
Ömer Kaya
09 Nisan 2019, 17:52
Ömer Kaya
09 Nisan 2019, 17:52

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü seminer programı kapsamında, Türk doktorlar Özbekistan’da eğitim verecek.

13 Türk doktordan oluşan ekip, Türk Dünyası Acil Tıp Eğitimi Programı (TAEP) ile Taşkent Lisansüstü Tıbbi Eğitim Enstitüsünde Özbek doktorlara acil tıbbi yardım konularını anlatacak.

Söz konusu programın açılışı Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşti. Açılışta konuşan TAEP Koordinatörü Murat Aksoy, bu programın ilkinin geçen sene Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapıldığını vurgulayarak bu yılda, YTB ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğinde programı Özbekistan’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Aksoy, Taşkent ve Buhara şehirlerinde hafta sonuna kadar gerçekleştirilecek eğitim programı çerçevesinde 200 Özbek doktora acil tıp kapasite arttırma konularının anlatılacağını belirterek, iki dost ve kardeş ülke arasında sağlık alanında da ilişkilerin pekişmesini amaçladıklarını ifade etti.

Açılış toplantısında konuşan Taşkent Lisansüstü Tıp Eğitimi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Münire Kasimova da, Türkiye’nin sağlık alanında büyük bir deneyime sahip olduğunu belirtti. Söz konusu seminer programının, Özbek doktorlar için çok verimli olacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Türk doktor heyeti, Taşkent’te Türkiye Cumhuriyeti Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er’i de ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi.