Türk Dışişlerinden Yunanistan'ın "Ayasofya" açıklamasına tepki

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mayıs 2020, 16:53
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mayıs 2020, 16:53

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim okunmasına yönelik açıklamalarına, “Yunanistan’ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“YUNANİSTAN BEYHUDE AÇIKLAMALAR YAPMAYA DEVAM ETMEKTE”

Sözcü Aksoy’un konuya ilişkin soruya, “Ayasofya’da her Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam etmektedir.” vurgusuyla yanıtı gecikmedi.

“BAŞKENTİNDE CAMİ BULUNMAYAN TEK AVRUPA ÜLKESİ YUNANİSTAN”

Sözcü Aksoy ayrıca, “Avrupa’da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir.” diye ekledi.

“BATI TRAKYA’DA YÜZYILLARDIR OKUNAN EZANI SUSTURMAYA YELTENENLERİN ÇABASI TAZE”

Kovid-19 salgınını bahane ederek Batı Trakya’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabalarının hala hafızalarda taze olduğunu kaydeden Sözcü Aksoy tepkisini şu ifadelerle sürdürdü:

“Türkiye, Ayasofya’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine, ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırı hareket etmiştir. Türkiye’nin bir miras unsuru olan İstanbul Tarihi Alanları’na gösterdiği titizlik ve özen sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır.

Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın önemli bir değeri olarak kalacak ve korunmaya devam edilecektir. Yunanistan’ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.”