Türk Dışişlerinden tepki: Irak PKK ile mücadelemizde işbirliği ve uyum içinde hareket etmeli

19 Haziran 2020, 15:30

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak’ın Kuzey bölgelerinde konuşlanan bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan Harekatlarına ilişkin Irak Dışişleri Bakanlığının protestoları hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

“IRAK’IN DA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN TERÖR ÖRGÜTÜNÜ DE HEDEF ALIYORUZ”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,  “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzey bölgelerinde yürütülen Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan harekatlarımız, ülkemizin ulusal güvenliğinin yanı sıra Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini de tehdit eden PKK terör örgütünü hedef almaktadır.” dedi.

GEREKLİ HUSUSLAR IRAK MAKAMLARINA HATIRLATILDI

Türkiye’nin bölücü terör örgütü PKK ile sürdürülen mücadelesinde Irak’ın, Türkiye ile işbirliği ve uyum içerisinde hareket etmesinin gerektiğine vurgu yapılan açıklamada “Bu hususlar Bağdat Büyükelçimiz tarafından ilgili Irak makamlarına da hatırlatılmıştır.” ifadelerinin altı çizildi.

IRAK, TERÖRLE MÜCADELESİNDEN DOLAYI TÜRKİYE’YE NOTA VERDİ

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine yönelik düzenlediği Pençe-Kartal Operasyonu dolayısıyla 16 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı.

Irak Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gerçekleştirdiği terör unsurlarına yönelik operasyonunda yaptığı bombalamalar nedeniyle Büyükelçi Yıldız’a protesto nota verdiği belirtildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulkerim Haşim tarafından iletilen notada, Bağdat yönetiminin operasyonu kınadığı belirtilerek Irak’ın hava sahasının ve egemenliğinin ihlal edildiği iddia edildi.

IRAK
Pençe-Kaplan Operasyonu
Bunlara da bakın: