Türk Dışişlerinden Karakalpakistan olaylarına ilişkin açıklama

Güncel
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 19:00
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 19:00

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’ndeki protestolara ilişkin son durum hakkında bildiri yayımladı. Bakanlık, “Ortak medeniyet, kültür ve tarihi bağlarımız bulunan, stratejik ortağımız dost ve kardeş Özbekistan’ın istikrar ve refahına büyük önem atfediyoruz. Özbekistan yönetiminin ve halkının olayları sağduyu ve barış ve huzur ortamı içerisinde çözüme kavuşturacağımıza inancımız tam” açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan’daki Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde meydana gelen protestolara ilişkin bildiri yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Özbekistan’ın Karakalpakistan Cumhuriyeti’nde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ortak medeniyet, kültür ve tarihi bağlarımız bulunan, stratejik ortağımız dost ve kardeş Özbekistan’ın istikrar ve refahına büyük önem atfediyoruz. Özbekistan yönetiminin ve halkının, olayları sağduyu ve barış ile huzur ortamı içerisinde çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

KARAKALPAKİSTAN’DA NE OLDU?

Özbekistan, 1 Temmuz 2022’de ülkede anayasa değişikliğine gidileceğini duyurmuştu. Anayasa değişikliğinde öne çıkan maddelerden biri de, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin “egemen” statüsünün kaldırılabileceği dikkat çekti. Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti halkı ise söz konusu tasarıya tepki göstererek 1 Temmuz 2022’de Cuma namazı çıkışında miting düzenledi. Protestonun yasa dışı olduğunu belirten Özbekistan İçişleri Bakanlığı tepkilerin odağı oldu. Özbekistan, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde yayılan protestoyu acımasızca durdurma niyetiyle başkent Nukus’ta insanları katletti.

Protestoların arkasındaki değişiklik maddesi neler:

Mevcut Madde 70:

Egemen Karakalpakstan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır. Karakalpakistan Cumhuriyeti’nin egemenliği, Özbekistan Cumhuriyeti tarafından korunmaktadır.

Önerilen Madde 70:

Karakalpakistan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır. Karakalpakistan Cumhuriyeti topraklarında, Özbekistan Cumhuriyeti Anayasası ve mevzuatı ile sağlanan tüm hak ve özgürlükler garanti altına alınmıştır.

Karakalpakstan’ın Özbekistan’dan referandumla çekilme hakkını tanıyan yeni Anayasa taslağında da 74. madde değiştirildi.

Mevcut Madde 74:

Karakalpakistan Cumhuriyeti, Karakalpakistan halkının genel referandumu temelinde Özbekistan Cumhuriyeti’nden ayrılma hakkına sahiptir.

Önerilen Madde 74:

Karakalpakistan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları, Karakalpakistan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun olarak kendi topraklarında yasama, yürütme ve yargı yetkisini kullanır. Karakalpakistan Cumhuriyeti’nin en yüksek yetkilisi Karakalpakistan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’nin Başkanıdır.