Türk Dışişlerinden Kabil'deki terörist saldırıya kınama

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2019, 17:52
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2019, 17:52

Türkiye, Afganistan’da seçim ofisine gerçekleşen silahlı ve bombalı saldırıları kınadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu terör saldırısında en az 20 kişinin hayatını kaybetmesinin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı dahil birçok kişinin yaralanmasının büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Afganistan’daki demokratik eylemlere set vuran terörist saldırıların kınandığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir seçim ofisinde meydana gelen terör saldırısında en az yirmi kişinin hayatını kaybettiği ve bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı dahil, birçok kişinin yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Afgan halkının demokratik haklarını hedef alan bu menfur terör saldırısını kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dost Afganistan Hükümetine ve kardeş Afgan halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesini temenni ediyoruz.”

Başkent Kabil’de 28 Eylül 2019’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar çalışmalarına devam ederken, 29 Temmuz 2019’da sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin birinci yardımcısı olarak aday gösterdiği adayın seçim bürosuna silahlı saldırıda bulunulduğu, 20 kişinin hayatını kaybederken 50’den fazla kişinin de yaralandığı öğrenilmişti.