Türk Dışişlerinden İsveç'teki Kuran yakma provokasyonuna tepki

30 Ağustos 2020, 15:19

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in Malmö kentinde Kuran-ı Kerim’e yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırıyı kınadı.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı tarafından, İsveç’in Malmö kentinde 29 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşirilen Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonuna tepki içeren yazılı bir açıklama yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Danimarka’dan İsveç’in Malmö kentine gelen İslam düşmanı ırkçı bir sözde siyasetçi ile yandaşlarının Kuran-ı Kerim’e yönelik çirkin tahriklerini en ağır şekilde kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

“AVRUPA DEĞERLERİNE DE VURULMUŞ BİR DARBE”

Söz konusu provokatif eylemlerin birlikte yaşama kültürüne ve Avrupa değerlerine de vurulmuş ağır bir darbe olduğu vurgulananan açıklamada, Avrupa’daki Müslümanların son dönemde ırkçılık ve İslam karşıtı tutumlarla karşı karşıya kaldığı anımsatıldı.

“AŞAĞILIK EYLEM, TEHDİDİN BOYUTU BAKIMINDAN İBRET VERİCİ”

Açıklamada, “Kutsal Kitabımıza yönelik bu aşağılık eylem Müslümanların Avrupa’da maruz kaldıkları tehdidin geldiği boyutu gözler önüne sermesi bakımından ibret vericidir.” denildi.

Bakanlığın açıklamasında yer verilen ifadeler şöyle:

“İsveç makamlarının, Kuran-ı Kerim’e yönelik tahrik içeren gösteriye izin vermemesine ve sözde siyasetçiye ülkeye giriş yasağı koymasına rağmen 28 Ağustos’ta aşırı sağcı parti mensupları kışkırtıcı eylemlerde bulunmaktan geri kalmamışlardır.

İSVEÇ MAKAMLARINI HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA DAVET

İsveç makamlarının, izinsiz gösteri yaparak, Kuran-ı Kerim’e saygısızlık yapanları gözaltına alması doğru yönde atılmış bir adımdır. İsveç makamlarını, bundan sonraki süreçte de, ülkedeki Müslümanları provoke etmeye yönelik eylemlerde bulunanlara karşı gerekli her türlü tedbiri almaya davet ediyoruz.”

islam karşıtı provokasyon
İSVEÇ
Bunlara da bakın: