Türk Dışişlerinden Ayasofya bahanesiyle Türk bayrağı yakan Yunanistan'a sert uyarı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Temmuz 2020, 18:50
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Temmuz 2020, 18:50

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Ayasofya Camisi’nin ibadete açılmasına yönelik Yunanistan’da Türk bayrağının yakılması gibi küstahça verilen tepkiler hakkında yazılı açıklama ile çok sert ifadelerde bulundu.

Sözcü Aksoy, Yunanistan’ın, Ayasofya Camisi’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğunu kaydederek, “Yunan Hükumetinin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

“AVRUPA’NIN ŞIMARIK ÇOCUKLARINA” EGE’DEKİ AKIBETİ HATIRLATMA

Aksoy, “Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir.” diye tepkisini ifade etti.

“YUNANİSTAN BİZANS RÜYASINDAN UYANMALI, EZİKLİĞİNDEN KURTULMALI”

Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır diyen Aksoy, “Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.” şeklinde ekledi.

“AYASOFYA, SONSUZA KADAR TÜRKİYE’NİN”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’daki aşırı ve küstah gösterilere tepkisini şu ifadelerle sürdürdü:

“Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır.

AKSOY: UNESCO SÖZLEŞMESİ’NİN GEREKLERİNE UYGUNDUR

Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur. Türkiye’nin tüm dini hak ve özgürlüklere bağlılığı ve hoşgörü geleneği doğrultusunda, tüm dinlere kucak açan barış dini İslam’ın mabedi Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, bundan sonra da herkese açık olmaya devam edecektir.”