Türk Dışişlerinden Avusturya'ya sert uyarı: PKK propagandası asla kabul edilemez

29 Haziran 2020, 14:52

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avusturya’da PKK yanlıları tarafından gösteriler düzenlenmesine tepki göstererek bu gösterilere izin verilmesine ilişkin, “Söz konusu gösteriler aracılığıyla terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesi, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulması ve ülkemizin hedef alınması asla kabul edilemez.” açıklamasında bulundu.

“TERÖRLE MÜCADELEDEKİ SAMİMİYETSİZLİĞİN YENİ TEZAHÜRÜ”

Bakanlığın yazılı açıklamasında, Avusturya’nın başkenti Viyana’da birkaç gündür üst üste PKK yandaşları tarafından gösteri düzenlendiğine dikkat çekilerek, “Terör örgütü PKK ve yandaşları tarafından birkaç gündür üst üste gösteriler düzenlenmesi, terörle mücadelede gösterilen samimiyetsizliğin yeni bir tezahürü olmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

“CAN ÇEKİŞEN PKK’YA DESTEK VERME GAYRETLERİ BEYHUDEDİR”

Söz konusu gösteriler aracılığıyla bölücü terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesinin, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulmasının ve Türkiye’nin hedef alınmasının asla kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “Türkiye’nin sınırları içerisinde ve sınır ötesinde terörle kararlı mücadelesinde elde ettiği somut sonuçların önemi bu manzara karşısında daha iyi anlaşılmaktadır. Yürüttüğümüz başarılı operasyonlar sonucunda can çekişen terör örgütü PKK’ya destek vermeye yönelik bu gayretler beyhudedir.” ifadeleri kaydedildi.

KINAMA

Açıklamada, “Gösteriler sırasında, Avusturya emniyet güçleri tarafından Türk kökenli gençlerin yaralanmasına, Türk toplumuna ait bazı iş yerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahaleyi kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

AVUSTURYA’YA TERÖRLE MÜCADELEYE VE POPÜLİST SİYASET YAPMAMAYA DAVET

Açıklama ile kamu düzeninin sağlanması ve şiddetin önlenmesinin yolu, terörle gerektiği şekilde mücadele edilmesinden geçtiğine dikkat çekilerek, Avusturya makamları, AB tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK terör örgütüyle layıkıyla mücadele etmeye ve konuyu popülist siyaset için malzeme yapmamaya davet edildi.

ENDİŞELERDEN DOLAYI ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DAVET EDİLECEK

PKK ile iltisaklı grupların Viyana’da dört gün üst üste gösteri düzenlemelerinden ve Avusturya güvenlik güçlerinin Türk gençlere şiddet uygulamasından duyulan endişe bildirilmek üzere Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına davet edilecek.

Avusturya
PKK
Türkiye Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: