Türk Dışişlerinden AB Konseyinin Yunanistan ve Rum yanlısı tezlerine sert tepki

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Nisan 2020, 15:29
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Nisan 2020, 15:29

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin Yunanistan ve Rum tezlerine dayalı yaptığı açıklamalara Türk Dışişlerinden sert tepki geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, AB’nin Doğu Akdeniz’e ilişkin yanlı açıklamaların “köhnemiş birlik dayanışması anlayışıyla” yapıldığını belirterek kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca Aksoy, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta tavizinin olmadığının altını çizdi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy’un AB Konsey Toplantısı Sonuç Bildirgesi’yle ilgili bir soruya yazılı olarak verdiği yanıt metni şöyle:

“BU ANLAYIŞLA SONUÇ ALINAMAYACAĞINI AB’NİN ANLAMASI GEREKMEKTEDİR”

“Dün (23 Nisan) yapılan AB Konsey toplantısı sonuç bildirgesinin Doğu Akdeniz’e ilişkin bölümünün yine köhnemiş bir birlik dayanışması anlayışıyla kaleme alındığını görüyoruz.

Bildirinin bu bölümü, AB’nin, uluslararası hukuk ve kendi müktesebatı hilafına, Rum/Yunan ikilisi tarafından suistimal edilmesinin ve bu ikilinin maksimalist politikalarına alet olmasının yeni bir örneğidir. Bu anlayışla bir sonuç alınamayacağını artık AB’nin anlaması gerekmektedir.

AB’den beklentimiz, Kıbrıs Rumlarını Kıbrıs Türkleriyle, Yunanistan’ı ise ülkemizle diyaloğa teşvik etmesidir. Rum/Yunan ikilisinin dar görüşlü çıkarları uğruna AB üyelik sürecimizin rehin alınmasına izin vermemelidir.

Daha önce de vurguladığımız üzere, Türkiye Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.”