Türk Dışişleri, Şam rejiminin “Hatay” çıkışına sert tepki gösterdi

Güncel
Ömer Kaya
02 Aralık 2021, 20:16
Ömer Kaya
02 Aralık 2021, 20:16

Esed rejimi yönetimindeki Suriye Parlamentosu (Suriye Halk Meclisi), Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının 83’üncü yılı yaklaşırken dün haddini aşan, skandal bir bildiriye imza attı. Suriye Parlamentosu, Hatay’ın Suriye toprağı olduğu yalanını öne sürerek Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacaklarını duyurdu. Söz konusu açıklamada, Hatay’ın “İşgal altındaki Suriye topraklarının bir parçası olduğu” ileri sürülerek, “Türkiye’nin elinde kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı” iddia edildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, skandal kararın hiçbir hukuki tarafı olmadığını belirterek, kararı “hadsizlik” olarak nitelendirdi.

Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının ardından geçen 82 yıla rağmen, Suriye’de Esed rejimine bağlı Suriye Halk Meclisi, skandal bir karara imza attı. Sözde meclis, Hatay’ın Suriye toprağı olduğu iddiasında bulundu ve Türkiye’nin toprak bütünlüğüne göz dikti. Türk Dışişleri Bakanlığı, Şam rejiminin skandal “Hatay” çıkışına sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz” dedi.

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN ŞAM REJİMİNİN “HATAY” HADSİZLİĞİNE SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in imzasını taşıyan açıklamada Türkiye’nin tepkisi şu şekilde dile getirildi:

“Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz.

Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüzbinlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür.”