Türk diplomatlarına saldırının detayları ortaya çıktı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Temmuz 2019, 17:36
Ömer Cihad Kaya
18 Temmuz 2019, 17:36

Irak’ın Erbil kentinde bir Türk konsolosluk çalışanının şehit edildiği restoran saldırısıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Erbil’deki konsolosluk çalışanı diplomatlara dün gerçekleşen saldırıyla ilgili, AA’nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) kaynaklarından edindiği bilgilere göre; sahte plakalı araç kullandığı tespit edilen 3 kişi, saldırıyı planladıkları bölgeye saldırıdan önce gelerek keşif yaptı.

Saldırının gerçekleştiği saatlerde ise 2 saldırgan restorana girerek Türk diplomatların bulunduğu masanın yanına oturarak, sipariş verdi.

SALDIRGANLARIN EŞGALLERİ HALEN TESPİT EDİLEMEDİ!

Türk diplomatların hesabı ödemek için masada kalktığı esnada susturucu silahla Türk konsolosluk görevlilerini hedef alan saldırganlar, o esnada restoranda olan ve kendilerine mukavemet göstereceğini anlayan Irak vatandaşlarına da ateş açtı.

Türk diplomatların korumasının karşı ateş açması üzerine panikleyen saldırganlar, hızla restoran dışındaki arabaya binerek kaçtı. Saldırganların eşkal tespitleri halen yapılabilmiş değil.

IKBY, SALDIRININ SORUŞTURULMASIYLA İLGİLİ KOMİSYON KURACAKLARINI AÇIKLADI

Öte yandan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi üyesi Muhammed Said, yerel medyaya bir açıklama yaparak, saldırıya ilişkin bir komisyon kurularak, detaylı soruşturma yapılacağını ve saldırganların yakalanmasına ilişkin sürecin devam ettiğini bildirdi.

ŞEHİT DİPLOMAT OSMAN KÖSE, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

Irak’ın Erbil kentinde, silahlı saldırı sonucu şehit düşen konsolosluk görevlisi, diplomat Osman Köse’nin bugün Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak ikindi namazına müteakip toprağa verilecek.