Türk Cumhuriyetleri, Kırım Platformu'na ilgisiz kaldı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
24 Ağustos 2021, 17:50
Ömer Cihad Kaya
24 Ağustos 2021, 17:50

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, dün Kıyiv’de düzenlendi. Zirveye katılan 46 ülke ve uluslararası kuruluş, Kırım Platformu Bildirisini imzaladı. 9 devlet başkanı, 4 başbakan ve 14 dışişleri bakanı zirvede yerini aldı. Kırım Platformu’nda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ederken bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden hiçbirinin zirveye katılmaması dikkat çekti.

Kırım Tatar halkının tarihi ana vatanı Kırım’da 7 buçuk yılı bulan Rus işgalinin sona ermesi için Ukrayna devletinin ön ayak olduğu Kırım Platformu girişiminin açılış zirvesi dün başkent Kıyiv’de yapıldı. 46 ülkenin ortak imzasını taşıyan Kırım Platformu Bildirisi’nde Rusya’nın Kırım’daki işgaline sert bir şekilde tepki gösterildi. Zirveye Kırım Tatarlarının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Tatarca konuşması damga vurdu. Kırımoğlu, Rus işgali şartlarında yaşayan Kırım Tatarlarını ve Kırım’ın durumunu net bir şekilde ortaya koyarak; işgalci Rusya’nın saldırgan tutumlarına karşı dünyanın ortak hareket etmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Kırım Platformu Açılış Zirvesi (23 Ağustos 2021)

Kırım Platformu Zirvesi’nde; ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’dan Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’e, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu’dan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na katılan tüm devlet adamları, Kırım’daki Rus işgalini tanımadıklarının altını çizdi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne de vurgu yapılan zirvede, bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden hiçbir temsilci yer almadı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) üye ülkelerinden ise, Kırım Platformu’na sadece Türkiye ve Macaristan katılım gösterdi.

Kırımoğlu, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde neler söyledi?
Kırımoğlu: Kırım Platformu, dünya devletlerinin Rus saldırganlığına son vermesini amaçlıyor

TÜRK DÜNYASI KIRIM PLATFORMU’NA NEDEN İLGİSİZ KALDI?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Avrupa Birliği Parlamenter Meclisi diğer uluslararası kuruluşların, işgalci Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlallerine ilişkin oylamalarında bağımsız Türk Cumhuriyetleri’nin (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan) kayıtsız tutumları zaten biliniyordu. 23 Ağustos’ta yapılan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde de değişen bir şey olmadı ve bu ülkeler kendilerine Ukrayna devleti tarafından yapılan davete ilgi göstermedi. Ukrayna devleti ve Kırım Tatar Milli Meclisi, mümkün olan her uluslararası toplantı ve organizasyonda devletlerin platforma ilgi göstermesini ve Rusya’nın hukuksuz girişimleri ve hak ihlallerine tepki göstermesini istedi. Kırım Platformu çerçevesindeki oturumlara 42 ülke ve AB, NATO, Gürcistan-Ukrayna-Azerbaycan-Moldova Teşkilatı( GUAM) ve Avrupa Konseyi’nden üst düzey yetkililer konuşmalarını gerçekleştirdi.

Uluslararası Kırım Platformu için uzun bir süredir çalışma yürüten Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, zirveye katılımı artırmak için Ukrayna’nın Türk Keneşi’ne gözlemci üye olarak katılmak istediğini bildirmişti. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinde (Türk Keneşi) Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan yer alıyor. Ülkeler arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliğini artırmak için kurulan bir uluslararası organizasyon olarak biliniyor. Son olarak, Macaristan da Türk Konseyi’ne gözlemci üye olarak katıldı.

Türk Konseyi’ne dahil olan ülkelerden Türkiye haricinde, şu ana kadar Kırım’daki Rus işgalini tanımadıklarını vurgulayan net bir siyasi mesaj gelmedi. Bahsi geçen ülkeler, Kırım’daki Rus işgalini tanımayan uluslararası oylamalarda ya çekimser kalıyor ya da Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik insan hakları ihlallerine göz yumuyor. Türk Konseyi, uluslararası örgüt statüsünde üye devletler arasında iş birliğini amaç ediniyor. Ancak kuruluş, şu ana kadar Türk dünyasında yaşanan ağır insan hakları ve Türk halklarına yönelik çeşitli baskı ve asimilasyon politikalarına herhangi bir refleks göstermedi. Tarihte Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kırım ve Kırım Tatarlarının bugün Rus işgali şartlarında, tarihi, kültürel ve siyasi baskılara maruz kalması karşısında bağımsız Türk Cumhuriyetleri, Rusya’ya karşı net bir tavır ortaya koyamadı.

Kırım Platformu’na katılan ülkeler:

“KIRIM PLATFORMU’NA KATILMAMAK TARİHİ BİR HATADIR”

Ukrayna’daki Azerbaycan diasporası temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, Azerbaycan yönetiminin, ünlü Azerbaycan Türklerinin, sivil toplum aktivistlerinin ve siyasi örgütlerin Kırım Platformu Açılış Zirvesine destek vermesi gerektiğini ifade etmişti. Kahramanoğlu’nun çağrısı, Azerbaycan yönetimi tarafından karşılık bulamadı. Kahramanoğlu’nun konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,

“…Uluslararası Kırım Platformu Ukrayna ‘ da faaliyete başladı. Uluslararası büyük bir rezonans olan 14 devlet başkanı olmak üzere bu etkinlikte 45 ülke temsil ediliyor. ABD ve Avrupa Birliği etkinliği tam destekliyor. Maalesef Azerbaycan Rusya’nın etkisinden dolayı katılmadı. Türkiye ve Ukrayna yönetimi, Azerbaycan yetkililerini düzeyde Kırım Platformu’na katılmaya davet etti. Kırım Platformu’na devlet ve millet nezdinde katılmamak, destek vermemek tarihi bir hata olur. Unutmayalım ki topraklarımızın bir kısmı hala işgal altında. Ülkemizde (Azerbaycan) Rus birlikleri var. O birliklerin yarın işgal coğrafyasını genişletmeyeceğine kimse garanti veremez.

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede, platforma Azerbaycanlıların da aktif olarak katıldığını belirtti. Ve Azerbaycan’ı bu zirveye katılmaya çağırdı. Ancak Azerbaycanlılar bu çağrıya ses verse de Azerbaycanlı yetkililer ses vermedi. Bu da ciddi anlamda yanlıştı. Bir düzeltme olacak mı? Bu zor bir soru…”

Bir Yalchin Qahramanoglu dahil 3 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

İlgili haber: İşte BM’nin Kırım kararına “hayır” diyen ülkeler

TÜRK KONSEYİNDEN TÜRKİYE’NİN DIŞINDA YALNIZCA MACARİSTAN KATILIM GÖSTERDİ

Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne Macaristan devlet başkanı seviyesinde katıldı. Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, zirvedeki konuşmasında Macaristan’ın, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yaşadığı travmayı anladığını ifade etti. Türk Konseyi ülkelerinden Türkiye haricinde zirveye katılan tek ülke Macaristan oldu.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katıldı

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.