Türk avukatlardan Doğu Türkistan mücadelesine destek: Başvurular haftaya BM'ye ulaşacak

13 Haziran 2020, 03:01

Ömer Cihad KAYA
QHA Ankara

Dünyanın son yıllarda gördüğü en büyük insan hakları ihlallerinden olan Çin’in Doğu Türkistan’daki baskılarına ilişkin, uluslararası platformlarda şikayet başvuruları devam ediyor. Türkiye’deki farklı barolara kayıtlı 100 avukat, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve asimilasyon faaliyetlerini Birleşmiş Milletlere taşıyacak.

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu’na taşımak için kolları sıvadı. Avukatların, başvuruları haftaya Birleşmiş Milletlerin Cenevre’deki ofisine ulaşmış olacak. Kırım Haber Ajansı, Türk avukatların Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik cesur girişiminin ayrıntılarını, imza kampanyasını başlatan Hukuk ve Fikir Platformu Başkanı Avukat Faruk Keleştimur ile konuştu.

“HUKUKÇULAR OLARAK DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ELİMİZDEN GELEN MÜCADELEYİ VERİYORUZ”

Hukuk ve Fikir Platformu adına imza kampanyasını başlatan Avukat Faruk Keleştimur süreci şu şekilde özetledi:

“Doğu Türkistan, Türk-İslam aleminin ve özellikle insanlığın kanayan yarası haline gelmiş bir mesele. Doğu Türkistan bizim köklerimiz, tarihimiz, ecdadımız… Orada milyonlarca soydaşımız yaşıyor, yaşamaya çalışıyor. Bölgede, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından çok ciddi insan hakları ihlalleri mevcut. Etnik ve kültürel soykırım, psikolojik ve fizyolojik şiddet ve baskısı söz konusu. Maalesef tüm bunlar dünyanın gözü önünde cereyan ediyor. Şu an biz hukukçular olarak bu konuda ne yapabiliriz, elimizden ne gelir bunun mücadelesini veriyoruz. Bizler, Çin’in kendi iç hukukunda bu sorunun çözümü için hiçbir yol olmadığını, Çin’in hukukuna göre bu konuda muvaffak olabilmenin mümkün olmadığını bilerek bu anlamda uluslararası hukuk mekanizmalarını harekete geçirmek durumunda olduğumuzun bilincindeyiz. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, insan hakları ihlallerine yönelik bir başvuru ve müracaat yöntemi belirlemiş. Bu belirlenmiş olan yöntemin iç mevzuata göre usulüne uygun bir şekilde müracaatının yapılması gerekiyor. Biz de burada soydaş ve dindaşlarımızın akan kanına ve gözyaşına bir nebze olsun merhem olabilir miyiz diye hiçbir yere angaje olmayan dünyayı Türk-İslam perspektifiyle okuyan vatan evladı hukukçularla birlikte yola çıktık.”

Hukuk ve Fikir Platformu Başkanı, Avukat Faruk Keleştimur

İlgili haber: ABD senatosu, Çin’e karşı Doğu Türkistan yaptırım yasasını onayladı

TÜRK AVUKATLAR, BAŞVURUDA HANGİ TÜR İHLALLERE DİKKAT ÇEKİYOR?

Hukuk ve Fikir Platformu Başkanı Avukat Faruk Keleştimur, Türkiye’nin çeşitli illerindeki avukatların ortak imzasıyla Cenevre’ye gönderilecek olan başvuru metnine ve içeriğine ilişkin de bilgiler verdi. Avukat Keleştimur, Çin’in görünür ve delillendirilmiş bir şekilde, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nde 14 madde ile korunan 7 hakkı ihlal ettiğini tespit ettiklerini kaydetti. Bu tespit edilen hak ihlallerinin de her birinin uluslararası kuruluşların bağımsız gözlemcilerinin raporlarıyla sabit olduğu belirtildi.

Aynı şekilde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi tarafından da korunan beş ayrı hak ihlalinin çok açık bir şekilde ortaya konulduğu ve BM’nin içtihadına göre, kabul edilen uluslararası kuruluşların raporlarıyla tespit edildiği bildirildi. Avukat Keleştimur, “Bu konuda Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve ÇKP’nin ihlallerinin çoğu bireyin negatif alanına yönelik. Çin Halk Cumhuriyeti ve ÇKP, pozitif yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Bunlar da yine aynı şekilde dilekçemizde belirtilmiş durumda. İhlaller, konuyla ilgili uyuşan Avrupa Parlamentosu kararları ve bağımsız kuruluşların raporlarıyla delillendirildi. Aynı zamanda Uygur Türklerinin kendi çocuklarına istedikleri ismi koyamama şeklinde fiiliyatta şekil bulan ayrımcılık yasağı da, din ve vicdan özgürlüğü gibi çok sayıda hakkı ihlal etmeye yönelik fiillerde dilekçede yer aldı.” ifadelerini kullandı.

ŞİKAYET DİLEKÇESİ HAFTAYA CENEVRE’YE ULAŞACAK

Avukat Faruk Keleştimur, Birleşmiş Milletler’e yönelik dilekçenin çalışma aşamasının sona erdiğini kaydetti. Başvuru metni ve şikayet dilekçesi, BM’ye gelen hafta itibariyle tebliğ edilecek. Avukat Keleştimur, konunun detaylarını şöyle paylaştı:

“Biz bu dilekçeyi BM’ye tebliğ etmekle kalmayacağız. Cenevre’ye temsilen 100 avukatımız iştirak ediyor. Bu avukatları temsilen Cenevre’ye gideceğiz. Başvurumuzun ilgili birimlere sevk edildiğini, akıbetinin ne olduğunu orada fiziken de tetkik edeceğiz. Ayrıca Çin’in bu iddialara cevap zorunluluğu var. Çin’in bu cevabını kontrol ve takip edeceğiz. Bu meseleyi sadece başvuru ile bırakmayacağız. Bu işin Uluslararası mecrada sonuna kadar mücadelesini vereceğiz. Şu anda maalesef Doğu Türkistan meselesinde en kritik iki hakim söylem gözlemliyoruz. Bu iki hakim söylemden birisi, cinayetin fail tarafı olan devlet ile çıkar ilişkileri sebebiyle buradaki mezalimi inkar eden her şeyi güllük gülistanlık gösterenler bu meselenin inkarcılarıdır. İkinci hakim söylem ise bu meseleyi diplomatik bir koz olarak sahipleniyor gibi görünen kısa vadede çözüme yönelik faydası olacağını iddia eden ama uzun vadede meseleyi çözümden uzaklaştıranlardır. Bu da Atlantik grubunun hakim söylemi olarak gözümüze çarpıyor. Maalesef, bunlar da aynı inkarcı grup gibi istismarcı grup olarak tarafımızca gözlemleniyor.”


Birleşmiş milletler
Çin
Doğu Türkistan
Bunlara da bakın: