Uluslararası Türk Akademisi tam teşekküllü uluslararası kurum oldu

Eğitim
Manas
04 Mayıs 2022, 09:10
Manas
04 Mayıs 2022, 09:10

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Uluslararası Türk Akademisi arasında Türk Akademisinin Yerleşim Koşullarına İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Kanun’u imzaladı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Tokayev, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türk Akademisi arasında Türk Akademisi’nin yerleştirilmesine ilişkin şartlar ve usule ilişkin anlaşmanın onaylanmasına ilişkin yasayı imzaladı” ifadesi kullanıldı.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım-Comart Tokayev 3 Mayıs 2022 tarihinde, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Türk Akademisi arasında Türk Akademisinin Yerleşim Koşullarına İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Kanun’u imzaladı. Kanun, Uluslararası Türk Akademisi’nin Kazakistan topraklarındaki çalışmalarını düzenlemeyi amaçlıyor. Özellikle akademinin yerli ve yabancı çalışanlarının Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından akredite edilmesi gerektiği belirtildi. Türk Akademisi binasında üye devletlerin bayraklarının yer alacağı kaydedildi.

TÜRK AKADEMİSİ TAM TEŞEKKÜLLÜ ULUSLARARASI KURUM OLDU

Uluslararası Türk Akademisi 3 Mayıs 2022 tarihinden itibaren, ana belgeleri kurucu ülkeler tarafından tanınmış, kuralları özel kanunlarla belirlenmiş ve tam teşekküllü bir uluslararası kuruluş haline geldi.

ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİ NEDİR

3 Ekim 2009 tarihinde Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Devlet Başkanlarının 9.Zirvesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Türk dünyası ile ilgili araştırmalar yürütmeklegörevli uluslararası bilimsel merkez kurmayı önermiştir. Türk Akademisi 25 Mayıs 2010 tarihinde Kazakistan’ın başkentiAstana’da bulunan Barış ve Uzlaşma Sarayı’nda kurulmuştur. Araştırma merkezinin açılış törenine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve o dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Kazakistan, ABD, Rusya (Tataristan,Başkurdistan, Çuvaşistan, Yakutistan), Özbekistan, Kırgızistan ve Ukraynadevletlerinden ünlü Türkolog akademisiyenler katıldı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 22-23 Ağustos 2012 tarihinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin2. Zirvesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Azerbaycan CumhuriyetiBaşbakanı Artur Rasizade Türk Akademisine uluslararası statünün verilmesinedair anlaşmayı imzaladılar. Onay işlemlerinin tamamlanmasından sonra 2010 yılından itibaren Astana’da Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını yürüten Türk Akademisi, 28 Ağustos 2014 tarihinde uluslararası teşkilat statüsünü kazandı. Böylece, Türk Dili konuşan dört devlet tarafından (Azerbaycan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti) gönüllü olarak kurulan uluslararası bilim merkezi, çalışmalarını “Uluslararası Türk Akademisi” (ITA – International Turkic Academy) adı altında sürdürmeye başladı.

Uluslararası Türk Akademisinin AmacıTürk dünyasının eski çağlardan günümüze kadarki tarih, dil, edebiyat ve kültürünü araştırmak, Türk devletlerinin insanlık medeniyetindeki yeri ve katkısını orijinal kaynaklar temelinde tesbit etmek ve Türk dünyasıyla ilgili bilimsel araştırmaları koordine eden eşsiz bir merkez haline gelmek.

Uluslararası Türk Akademisinin Misyonu: Türk halklarının bilimsel kuruluşlarınabilim ve eğitimkonusunda yardımcı olmak, Türk dilini konuşan ülkelerdeki aydınların girişimlerine destek vermek ve onları düzenli olarak bir araya getirmek. Uluslararası Türk Akademisinin Başkanı: Dr. Darhan Kıdırali’dir. Uluslararası Türk Akademisi, Kazakistan’ın Başkenti Nursultan’da yer almaktadır.