Turçinov: FSB ve GRU terör örgütü olarak tanınmalı

Güvenlik
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 13:30
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 13:30

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rus askeri istihbarat örgütü olan GRU’nun Ukrayna’da terör örgütü olarak tanınması gerektiğini ileri sürdü. Ayrıca Turçinov Rusya’nın dünyada terör yayan devlet olarak kabul edilmesini önerdi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin resmi web sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Turçinov, “Ukrayna güvenlik teşkilatları, saldırgan ülke Rusya tarafından ülkemizde oluşturulan ve ülkemizde gerçekleşen bir dizi terör eylemi, cinayet, patlamadan sorumlu olan istihbarat şebekesini ifşa etti. Rusya Federasyonu gizli servisleri adına çalışanları gözaltına alındı. Bazı tanıkların ifadeleri, FSB ve Rus askeri istihbaratının ülkemizin topraklarında kasıtlı olarak terör faaliyetleri organize ettiğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya gizli servislerinin işlediği benzer suçların başka ülkelerde de ifşa edildiğini belirten Turçinov, “Tüm bu suç eylemleri, Rusya gizli servislerini özellikle FSB ve GRU’yu terör örgütleri olarak, Rusya’yı ise dünyada terörizm yayan ülke olarak tanımak için sebep oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Dün, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), ülkede terör eylemleri düzenlemeyi amaçlayan 7 Rus gizli servis görevlisini yakaladığını duyurmuştu.