Tunus'ta Sibsi'nin ölümünün ardından seçimler erkene alınıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
31 Temmuz 2019, 15:09
Ömer Cihad Kaya
31 Temmuz 2019, 15:09

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi‘nin hayatını kaybetmesi üzerine, 2019 kasımında gerçekleşmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınacağı öğrenildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Tunus Yüksek Seçim Komisyonu (YSK) Başkanı Nebil Bifun’un, adaylık başvurularını 2-9 Ağustos 2019 tarihlerinde kabul edileceğini duyurdu.

TUNUS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE ÖNE ÇIKAN ADAYLAR HANGİLERİ?

Öte yandan, iyiden iyiye seçim sürecine giren Tunus’ta, adaylar da netleşmeye başlıyor. Kamuoyu nezdinde en dikkat çeken adaylardan biri, medya patronu Nebil el-Karvi. Karvi, ülkedeki siyasi kültürün dışından gelse de son yıllarda popülaritesini iyice artırmış durumda.

Diğer taraftan, Arap Baharının çıktığı yer olan Tunus’ta demokratik bir takım adımların atıldığı 2014 yılından bu yana devam eden süreçte, modern Tunus’un anayasasının mimarlarında Kays Said’de adaylığını açıklayan kişilerden biri. Kays’ın geleneksel siyasetin içinden gelmesi ve halka yarattığı etkiyle seçimin favori adaylarından biri olduğu belirtiliyor.

Diğer pek çok adayın siyaset sahnesine çıktığı Tunus’ta parlamentoda 68 milletvekiline sahip olan ve ülkedeki en büyük parti konumundaki Nahda Hareketinin de cumhurbaşkanı adaylığı konusunda henüz tutumunu açıklamadığı öğrenildi.