TSK'dan Azerbaycan ordusuna mayın temizleme desteği

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Kasım 2020, 23:22
Ozan Barış Erim
30 Kasım 2020, 23:22

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları tarafından mayın/EYP temizliği yapılacağını bildirdi. Ayrıca TSK, Azerbaycan ordusuna mayın temizleme konusunda da eğitim desteği verecek.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklama ile Azerbaycan’a mayın temizleme desteği ve eğitimi vereceğini kaydetti. MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kara Kuvvetlerimizin mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha (METİ) ile patlayıcı madde keşif ve imha (PMKİ) timleri, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde kardeş Azerbaycan ordusuna destek sağlamaya başladı. METİ ve PMKİ timlerimiz hem mayın/EYP temizliği yapacak hem de Azerbaycan birliklerine eğitimler verecek.” diye bildirildi.

“KARDEŞ TÜRKİYE’YE DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Türkiye tarafından verilen destek ile ilgili, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve imha timleri, işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan ordusuna yardım sağlamaya başladı. Türk askeri uzmanlar, bu arazileri mayınlardan ve patlayıcılardan temizleme çalışmaları yapacak ve ayrıca mühendis birliklerimiz için eğitim organize edecek” açıklamasında bulundu.

Öte yandan açıklamada, “Kardeş Türkiye’nin Milli Savunma Bakanlığı’na verilen destekten dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” diye bildirildi.

TSK, LİBYA’DA DA MAYINLARI TEMİZLEMİŞTİ

Türkiye daha önce de Libya’da Hafter’e bağlı milislerin ve paralı askerlerin Trablus’un güneyinden çekilirken sivil bölgelerine tuzakladıkları çok sayıda mayın, el yapımı patlayıcı ve mühimmatın temizlenmesini gerçekleştirmişti. Başta Trablus olmak üzere Hafter milislerinin işgali altındaki yerleşim yerlerinin kurtarılmasının ardından, sivil halkın evlerine güvenli dönüşünün sağlanması için, Türk Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerine ait bomba imha uzmanları, Özel Kuvvetler, SAS ve SAT unsurlarının bölgede tuzaklanan patlayıcılar ve mayın sistemlerini temizleyerek hayatı normale döndürme çalışmaları sürdürmüştü. Mayın ve EYP tarama temizlik faaliyetlerinin yanı sıra, TSK, Libya ordusuna bu alanlarda eğitimlerine de hız verdi.