TSK'nın en büyük gücü: Türk Kara Kuvvetlerinin 2229. kuruluş yıl dönümü

28 Haziran 2020, 18:28

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının (K.K.K.) 28 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 2229’uncu kuruluş yıl dönümü kaydediliyor.

57 YIL ÖNCE 600. YIL DÖNÜMÜ KUTLANIYORDU…

Türk Ordusunun 28 Haziran 1963’te 600. kuruluş yıl dönümünü kutladığı tarihlerde, Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi, yeniçeri ordusunun kurulduğu 1363 yılı olarak kabul ediliyordu. Aynı yıl, Askeri Tıbbiye zamanlarında Türkçülük akımının etkisine girmiş ve buradaki eğitiminden 3. sınıfta ayrılan tarihçi, öğretmen, şair ve yazar olan Hüseyin Nihal Atsız, bu tarihlere eleşti getirerek Hiung-nu hükümdarı Mete’nin onluk sisteme dayalı bir ordu kurduğu tarih olan M.Ö. 209 yılının “Türk Ordusu”nun gerçek kuruluş tarihi olduğunu savundu.

1968 yılında Tarihçi ve Siyasetçi Yılmaz Öztuna ise Genelkurmay Başkanı Cemal Tural’a bu öneriyi sundu. 1973 yılına gelindiğinde ordunun kuruluşunun 610. yıldönümü kutlanırken Atsız, bu iddiayı yeniden gündeme getirdi. 12 Eylül 1980’den sonra Atsız’ın bu iddiası benimsendi ve halen M.Ö 209, Kara Kuvvetleri Komutanlığının kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN ÖZEL VİDEO

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2229. kuruluş yıl dönümüne ilişkin güne özel video ile mesaj yayımlandı.

“Şanlı tarihimizin ayrılmaz parçası, kutlu zaferlerimizin mimarı, her zaman görevinin başında ve asil milletimizin emrinde olan Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 2229’uncu kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.” ifadelerine yer verilen paylaşımda, komandolar tarafından gerçekleştirilen tatbikat, operasyonlar ve envanterde bulunan tank, silah, uzun namlulu roketler, araç ve gereçlerin görüntüleri yer aldı.


“METEHAN’DAN ATATÜRK’E: TÜRK ORDUSUNUN TEMEL UNSURUNUN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Kara Kuvvetlerinin 2229’uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak “MÖ 209ʼda, Mete Han tarafından temelleri atılan, köklü millî, manevi ve mesleki değerleriyle Türk Ordusu’nun temel unsuru olan Kara Kuvvetlerimizin kuruluşunun 2229’uncu yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Kutsal vatan topraklarımızın, hudutlarımızın ve asil milletimizin güvenliği için yurt içinde ve sınır ötesinde bu güne kadar yürütülen terörle mücadele operasyonlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin diğer unsurlarıyla uyum içerisinde omuz omuza çalışarak büyük başarılar elde eden Kara Kuvvetlerimiz; bugün de her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla faaliyetlerine devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın mesajı şöyle devam etti:

Kara Kuvvetlerimiz; Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekâtlarında; Irak’ın kuzeyinde Pençe operasyonlarında; Afganistan’dan, Lübnan’a, Somali’den, Kosova’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada uluslararası barışı destekleme faaliyetlerinin yanı sıra Libya’da eğitim, işbirliği ve danışmanlık faaliyetlerinde de üzerine düşen görev ve sorumlulukları büyük bir fedakârlık ve başarı ile yerine getirmiştir, getirmektedir. Kara Kuvvetlerimizin kahraman ve fedakâr personelini bu başarılarından dolayı yürekten kutluyor, her birini alınlarından öpüyorum.

Kara Kuvvetlerimiz; asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilecek her türlü görevi başarıyla yerine getirecek ve ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu kuruluş yıl dönümü vesilesiyle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor; hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar başta olmak üzere, Kara Kuvvetlerimizin bugünkü seviyesine ulaşmasında emeği geçen muvazzaf ve emekli tüm personelini kutluyor; kendilerine ve onlara daima destek sağlayan kıymetli aile fertlerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN YILDÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Türk Kara Kuvvetleri’nin 2229. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığından yapılan paylaşımda, “Türk Kara Kuvvetleri’nin 2229. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, tüm şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ: TÜRK’ÜN ÇELİKLEŞMİŞ İFADESİNİN 2229. YILI KUTLU OLSUN

İstanbul Valiliğinin bir videoya yer vererek “Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2229 Yaşında” başlığıyla yayımladığı kutlama mesajında ise şunlar kaydedildi:

Türk Birliğinin, Türk Kudret ve Kabiliyetinin, Türk Vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 2229. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Yüce Allah ordularımızı karada, denizde ve havada daima muzaffer kılsın.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
TSK
Türk ordusu
YIL DÖNÜMÜ