ABD, Ukrayna'yı “NATO dışından ana müttefik” ilan edecek

Güncel
_QHA Ankara
03 Haziran 2019, 11:53
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ukrayna’yı NATO dışında müttefik olarak kabul etmeye hazırlandığı belirtildi. ABD, bu kararıyla Rusya’ya karşı Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapabilecek.
_QHA Ankara
03 Haziran 2019, 11:53

ABD, Ukrayna’yı “NATO dışından ana müttefik” ilan etmek için harekete geçti.

ABD Temsilciler Meclisi’nde sunulan yasa tasarısı, Ukrayna’nın “NATO üyesi olmayan ana müttefik” ilan edilmesini öngörüyor.

AMAÇ, RUSYA SALDIRGANLIĞINDAN KORUMAK

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, ABD Temsilciler Meclisi’nde sunulan tasarı nihai olarak onaylanırsa, Washington Ukrayna’nın “bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik” ülkeye daha fazla destek sağlayabilecek.

ÜLKENİN SAVUNMA GÜCÜNÜN ARTIRILMASI…

Ülkeyi “Rusya saldırganlığından korumayı” amaçladığı belirtilen tasarı onaylanırsa, ABD’den Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapılabilecek. Bu doğrultuda ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatına ilişkin prosedürler de basitleştirilecek.

Tasarıda ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapması, ‘Rusya’nın siber saldırılarına karşı koyma’ imkanlarını güçlendirmesi, böylece ülkenin savunma gücünü artırması teklif ediliyor.

DİĞER HEDEFLER NELER?

Ukrayna’da “demokratik değerlerin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinin”, “kamu sektöründe şeffaflığın ve yolsuzluklarla mücadelenin artırılmasının” sağlanması da tasarının hedefleri arasında sıralanıyor.

HANGİ ÜLKELER, ABD’NİN ‘NATO DIŞINDA ÖZEL MÜTTEFİKİ

ABD’nin, bu statüde tanıdığı 17 ülke bulunuyor.

İşte o ülkeler: Afganistan, Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Mısır, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Fas, Yeni Zelanda, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Tayvan, Tayland ve Tunus