Trump: YPG/PKK, Türkiye sınırından 30 kilometre çekilmeyi hedefliyor

13 Ekim 2019, 10:02

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, terör örgütü YPG/PKK’nın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilmeyi amaçladığını söyledi.

Başkent Washington’da Cumhuriyetçi Parti destekçileriyle bir toplantıda bir araya gelen ABD Başkanı Trump, ABD ordusunun Suriye’ye sadece 30 gün için girdiğini ancak yıllardır burada bulunduklarını söyledi. Suriye’de hep bulunmayacaklarını, Orta Doğu’da ve özellikle Suriye’de milyarlarca dolar harcandığını, binlerce askerin öldüğünü vurgulayan Trump, ABD askerlerinin evlerine dönmesi gerektiğini belirtti.

TRUMP: “YPG/PKK’NIN TÜRKİYE’NİN HAVA GÜCÜ KARŞISINDA ŞANSI YOK”

ABD Başkanı, konuşmasında Türkiye’nin başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”na değinerek kimsenin tarafını tutmayacaklarını, YPG/PKK’nın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilmeyi amaçladığını söyleyerek bunun iyi bir şey olacağı değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin hava gücü karşısında YPG/PKK’nın tutunamayacağını da vurguladı.

Bunun dışında Suriye’deki DEAŞ’lılar meselesine ilişkin açıklamalarda da bulunan ABD Başkanı, DEAŞ’lı teröristlerin Avrupa’dan geldiğini söyleyerek binlercesini hapishanelerde tuttuklarını aktardı.

BARIŞ PINARI HAREKATI
DONALD TRUMP
PKK
YPG
Bunlara da bakın: