Trump, Türkiye'nin S-400 alımının faturasını Obama yönetimine kesti

04 Aralık 2019, 18:50

Londra’da düzenlenen NATO Liderler Zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye’nin S-400 alımının gündeme geldiği öğrenilirken, Trump’ın bunun için Obama’yı suçladığı öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, görüşme kapsamında Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi almasına ilişkin, “NATO üyesi bir ülke olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması nasıl mümkün olabilir, teknik olarak bu mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine ABD Başkanı Donald Trump, halefi Barack Obama’yı Ankara’ya ABD üretimi Patriot füze sistemini satmadığı yönünde eleştiride bulunurken; Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi S-400’leri almasının sorumlusu olarak Obama yönetimini işaret etti.

TRUMP, TÜRKİYE’NİN S-400 ALIMI İÇİN OBAMA YÖNETİMİNİ SUÇLADI

Basın toplantısı kapsamında konuşan Trump, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Türkiye, Patriot sistemlerini almak istediğinde, Obama yönetimi buna izin vermedi. Ancak, diğer bir sistemi almaya hazır oldukları zaman buna müsaade ettiler. Türkiye, uzun bir süre Patriot sistemini almak istedi. Bizim sistemimiz, NATO’nun kullandığı, çok iyi bir sistem. Ancak Türkiye’ye satmak istemediler. Bir kaç defa reddettiler. Türkiye, bu nedenle Rusya’dan S-400 füzelerini aldı.

 

ABD
DONALD TRUMP
Rusya
S-400
Türkiye
Bunlara da bakın: