Trump'tan "Ukrayna'ya yardımları askıya aldım" açıklaması

25 Eylül 2019, 13:58

ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesi öncesi, ABD’nin bu ülkeye yaptığı yardımları askıya aldığını doğruladı.

ABD Başkanı, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu öncesi, yaptığı açıklamalarla ülke medyasında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile 25 Temmuz 2019’da yaptığı telefon görüşmesinden önce bu ülkeye yönelik 400 milyon dolarlık yardımı askıya aldığına ilişkin iddiaları yanıtladı.

“AVRUPA, UKRAYNA’YA YARDIM EDENE KADAR ASKIDA TUTACAĞIM”

Trump, iddiaları kabul ederek, “Avrupa ve diğer ülkeler Ukrayna’ya yardım edene kadar bu yardımları askıda tutacağım, çünkü yardım yapmıyorlar.” dedi.

Öte yandan, Başkan Trump, gündeme damgasını vuran Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’le yaptığı telefon görüşmesinin tam deşifresinin yayınlanacağını duyurdu.

ABD’DE TRUMP’IN AZLEDİLMESİ İÇİN SÜREÇ BAŞLATILDI

Amerikan basınına damgasını buran olayın yansımaları devam ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’ın görevinden azledilmesi için resmi girişimde bulunduklarını açıkladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, demokrat vekillerle yaptığı görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Pelosi, Trump’ın azil sürecinin başlaması hakkında bir dizi açıklamada bulundu.

Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy ile temmuz ayında gerçekleştirdiği görüşme hakkında demokratların güçlü ismi Joe Biden’ın soruşturma başlamasını istediğini belirten Pelosi, “Trump’ın eylemleri ulusal güvenliğimizi baltalıyor.” ifadelerini kullandı.


ABD
trump
Ukrayna
Zelenskiy
Bunlara da bakın: