Trump'tan Ukrayna ile Rusya'ya esir değişimi tebriği

08 Eylül 2019, 17:00

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Cumhurbaşkanı Donald Trump, 7 Eylül 2019’da Rusya ve Ukrayna arasındaki esir değişimine binaen iki ülkeye tebriklerini iletti.

Reuters’ın haberine göre Trump, söz konusu adımın “çok iyi bir haber, belki de barışa atılmış ilk dev adım” olduğunu söyledi.

ABD DIŞİŞLERİNİN AÇIKLAMASINDA KIRIM TATARLARI VURGUSU

Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimine ilişkin bir açıklama da da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’tan geldi.

Dışişleri Bakanlığının sitesinde yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri, Rusya tarafından tutulan 35 mahkum karşılığında Rusya tarafından tutulan 35 Ukraynalı’nın serbest bırakılması haberini memnuniyetle karşılamaktadır. Kasım 2018’de Kerç Boğazı yakınlarındaki Karadeniz’deki Ukrayna gemilerine yapılan saldırının ardından Rusya tarafından gözaltına alınan 24 Ukraynalı mürettebatın, ayrıca Oleg Sentsov’un ve diğer siyasi mahkumların serbest bırakılması çağrısında bulunmuştuk. Eve döndüklerini duyurmaktan memnuniyet duyarız. Rusya’yı, haksız yere hapsedilmiş olan Kırım Tatar toplumunun üyeleri de dahil olmak üzere diğer tüm Ukraynalıları derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasında daha sağlam bir diyalogun belirtilerini görmeye teşvik edildik. Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın başlattığı ihtilaflara diplomatik bir çözüm bulma konusundaki kararlılığını açıkça belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin çabalarını destekliyoruz ve Rusya’yı Minsk anlaşmaları kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

ABD
DONALD TRUMP
esir değişimi
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: