Trump'tan Türkiye'ye küstah tehdit: "Ekonomini yok ederim!"

07 Ekim 2019, 19:51

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası harekatına ilişkin tehditkar açıklamalarda bulundu. ABD Başkanuı Trump, Türkiye’nin sınırları aşan müdahalesi halinde “ekonomisini tamamen yok etmekle” tehdit etti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: “Daha önce önemle belirttiğim gibi yine tekrar ediyorum: Eğer Türkiye eşsiz bilgeliğim içinde sınırları aşma olarak değerlendireceğim bir şey yaparsa, daha önce yaptığım gibi Türkiye ekonomisi mahvedip yok edeceğim. Avrupa ve diğerleri ile birlikte, yakalanan DEAŞ (militanlarını ve ailelerini gözetmeleri gerekiyor. ABD, DEAŞ’ın yüzde 100’ünün yakalanması da dahil olmak üzere, beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Şimdi bölgedeki diğerlerinin, kendi bölgelerini, kendi büyük zenginliklerini koruma zamanı geldi. ABD büyüktür!”

Daha önce 7 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştüğü bildirilmişti. Görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında fikir alışverişi yapıldığı aktarılmıştı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK-YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünü sağlayacak koşulların oluşturulması için güvenli bölgenin şart olduğunu belirtmiş, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduğunu, bölgede bir daha böyle bir sorun yaşanmaması için her türlü tedbiri alacağını vurgulamıştı.

ABD
DONALD TRUMP
Ekonomi
tehdit
Türkiye
Bunlara da bakın: