Trump’tan şaşırtan Ruhani isteği

05 Eylül 2019, 20:05

ABD Başkanı Donald Trump’tan İran ile buzları eritecek hamle. Trump’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme ayarlanması teklifinde bulunduğu ifade edildi.

Japon medyası, Beyaz Saray’dan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Washington’ın Tahran’a Eylül sonundaki BM Genel Kurulunda ABD-İran görüşmesi olacağını duyurdu.

TEKLİF FRANSA ÜZERİNDEN İLETİLECEK

ABD tarafından yapılan Trump-Ruhani görüşmesine ilişkin teklifin Fransa üzerinden İran’a iletildiği bildirildi. İran’dan söz konusu teklife ilişkin cevap gelmezken, Trump-Ruhani görüşmesinin 25 Eylül’de gerçekleşebileceği belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump, dün Fransa’nın yaptırımları hafifletme çağrısına olumsuz yanıt vermiş ve yaptırımların devam edeceğini söylemişti.

ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yeni yaptırım kararları almış ve 16 şirket, 11 gemi ve 10 kişiyi yaptırım listesine almıştı. Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump ile yan yana gelmeyeceğini söyleyerek, iki ülke arasında doğrudan müzakerenin ABD nükleer anlaşmaya dönmeden mümkün olmayacağını ifade etmişti.

ABD
DONALD TRUMP
Hasan Ruhani
İran
Bunlara da bakın: