Trump’tan Ortadoğu’ya asker gönderilecek haberlerine yalanlama

Güncel
_QHA Ankara
15 Mayıs 2019, 21:22
_QHA Ankara
15 Mayıs 2019, 21:22

Ortadoğu’ya 120 bin Amerikan askerinin gönderileceği iddialarına  ABD Başkanı Donald Trump’tan yalanlama geldi

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta üst düzey ulusal güvenlik danışmanlarıyla katıldığı toplantıda, İran’ın ABD güçlerine saldırması durumunda Ortadoğu’ya 120 bin Amerikan askerinin gönderilmesi planının gündeme geldiğini yazmıştı. Trump New York Times’ın haberini yalanladı.

“BÖYLE BİR PLAN YAPMADIK”

New York Times gazetesinin İran haberi, ABD Başkanı Donald Trump’a soruldu. Beyaz Saray’dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump gazetenin, İran’ın ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderilmesini öngören askeri planın görüşüldüğü haberini yalanladı. Trump “Bence bu yalan haber, tamam mı? Böyle bir şey yapar mıyım? Tabii ki. Ama bunun için bir planlama yapmadık. Umarım böyle bir plan yapmak zorunda da kalmayız. Eğer böyle bir şey yaparsak, bahsedilenden daha fazla asker göndeririz” dedi.

New York Times, değerlendirildiğini öne sürdüğü plan kapsamındaki asker sayısı olan 120 binin, Amerika’nın 2003 yılında Irak’ı işgali sırasında bölgede bulundurduğu asker sayısına yakın olduğuna da dikkat çekmişti.

İKİ SEÇENEK TARTILŞILIYOR

Gazete, Trump yönetimi içinde İran’ın nükleer güç politikası ve Ortadoğu’daki diğer planlarına ilişkin gerginliklerin tırmandığı bu dönemde Tahran’a nasıl yanıt verileceği konusunda görüş ayrılıkları yaşandığını yazmıştı. Gazetenin haberine göre, Trump yönetimi içinde bir grup askeri seçenek, diğer grup da mevcut gerginlikleri diplomatik yollardan giderme taraftarı.