Trump'tan Kürtlere: Bize yardım etmediler

10 Ekim 2019, 11:44

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik operasyonun, dünya kamuoyunda yansımaları devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekâtına ilişkin olarak “Kürtlere saldırması için Türkiye’ye yeşil ışık yaktığı” eleştirilerine, “Kürtler II. Dünya Savaşı’nda bize yardım etmedi” diyerek yanıt verdi.

“KÜRTLER KENDİLERİ İÇİN SAVAŞIYOR”

Trump söz konusu soruya Beyaz Saray’daki açıklamasında “Kürtler kendileri için savaşıyor. Bugün çok güçlü bir makalede belirtildiği gibi, bize İkinci Dünya Savaşı’nda bize yardım etmediler. Örneğin Normandiya’da bize yardım etmediler. Başka birçok savaştan da bahsediliyor. Bize ancak kendi toprakları için yardım ettiler. Bu farklı bir şey” dedi.


Trump’ın bu sözleri sosyal medyada alay konusu olurken, Trump’ın alıntı yaptığı makalenin muhafazakâr internet sitesi Townhall’da “Kurt Schlichter” isimli araştırmacı tarafından kaleme alındığı görülüyor.

”BİZ KÜRTLERE ÇOK PARA HARCADIK”

Trump, “Kaldı ki biz Kürtlere, mühimmat olsun, silah olsun, para olsun yardım etmek için çok büyük meblağlar harcadık. Bununla birlikte Kürtleri seviyoruz.” diye konuştu.

PKK İLE ORTAKLIK?

Trump, “Obama gibi PKK’yı (ortak olarak) alırsanız, bu zor bir durum. Çünkü onlar Türkiye’nin ölümcül düşmanları. Onları ortaklığa dahil etmek zor bir durum. Belki onlar için de zor bir durum çünkü uzun yıllardır birbirlerinden nefret ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

BARIŞ PINARI HAREKATI
Suriye
trump
Bunlara da bakın: