Trump'tan İran'a çok sert çıkış

Güncel
_QHA Ankara
22 Temmuz 2019, 20:15
_QHA Ankara
22 Temmuz 2019, 20:15

İran devlet televizyonu bugün İstihbarat Bakanlığı tarafından CIA’ya bağlı bir casusluk şebekesinin çökertildiği haberlerine ABD Başkanı Donald Trump’tan yanıt geldi. İddialarının tamamen asılsız olduğunu söyleyen Başkan Trump, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Trump, “İran’ın CIA casuslarını yakaladığına dair rapor tamamen yanlıştır. Hiçbir gerçekliği yoktur. Düşürüldüğü söylenen drone’ları gibi kötü bir şekilde başarısız olan ve ne yapılacağı hakkında hiçbir fikri olmayan bir dini rejim tarafından ortaya atılan daha fazla yalan ve propagandadan başka bir şey değil. Ekonomileri öldü ve daha da kötüye gidecek. İran tam bir karmaşa içinde” açıklamalarında bulundu.

CASUSLUK SUÇLAMASI

Yakalanan bazı isimlerin idam edileceğini duyuran İran, 17 kişiyi casusluk yapmakla suçluyor. Yakalanan isimlerden bazılarının kimlikleri de paylaşıldı. Bunlar arasında; ABD’nin Harare Büyükelçiliğinde görevli Zaoh landau, Helsinki Büyükelçiliğinde görevli Eric Sanders, Viyana’daki bir uluslararası organizasyonda görevli William H. Wyche, Avusturya’da konsolosluk görevlisi Gregory A. Boylan, ABD vatandaşı Gleen Andrew ve Hindistan Konsolosluğunda görevli Elias t. Gates yer alıyordu. 

İran tarafından tutuklanan şüphelilerin CIA tarafından İran’ın hassas merkezlerine sızdırıldığı ve ABD ile birlikte diğer yabancı ülkelere bilgi sağladıkları iddia edilmişti. 

Tutuklanan 17 casusun gözaltı işlemlerinin ardından adli makamlara teslim edildiği duyuruldu.