Trump, Taliban ile barış anlaşmasının işe yarayacağını söyledi

24 Şubat 2020, 13:03

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, hem ABD’nin hem de Taliban’ın anlaşma yapmak istediğine vurgu yaparak anlaşmanın işe yarayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Taliban arasında Afganistan’da 29 Şubat 2020’de barış anlaşması imzalanmasının beklendiğini belirtmişti.

Hindistan’a yapacağı ziyaret için Beyaz Saray’dan ayrılırken basın mensuplarına gündemle ilgili açıklamalar yapan Trump, “19 yıldır Afganistan‘dayız. Onların (Taliban) anlaşma yapmak istediğini düşünüyorum, biz de anlaşma yapmak istiyoruz. Sanıyorum bu işe yarayacak. Onlar artık savaşmaktan yoruldular.” değerlendirmesinde bulundu.

TALİBAN, GECE YARISINDAN İTİBAREN SALDIRILARI AZALTACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Afganistan Milli Güvenlik Şurası da ABD- Taliban barış anlaşması kapsamında Taliban’ın dün gece yarısından itibaren saldırılarını azaltacağını açıklamıştı. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de ülkesinin, ABD ile Taliban arasındaki anlaşmada önemli bir rol oynadığını ve Afganistan’da “barış için yol haritası” oluşturulmasına yardım ettiğini bildirmişti.

ABD
Taliban
trump
Bunlara da bakın: