Trump Miçotakis ile görüştü: Türkiye ve Yunanistan'a diyalog çağrısı

Haberler
Ozan Barış Erim
27 Ağustos 2020, 14:17
Ozan Barış Erim
27 Ağustos 2020, 14:17

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Trump, telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog çağrısı yaptı.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, Başkan Trump‘ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

“ÇÖZÜM İÇİN DİYALOG KURUN”

Telefon görüşmesinde Trump, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de artan tansiyondan dolayı endişeli olduğunu bildirdi. Trump, iki ülkenin de diyaloğa bağlı kalması gerektiğini belirterek, “Trump, Yunanistan ve Türkiye’nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladı.” ifadesini kullanıldı.

Trump ve Miçotakis’in görüşmede, önemli ikili ve bölgesel konuları da ele aldığı vurgulandı.

DOĞU AKDENİZ SORUNU

Türkiye, Doğu Akdeniz’de Kahire ile Atina arasındaki anlaşmaya karşı NAVTEX ilan etti. Oruç Reis’in Meis Adası’nın güneyi ile Kıbrıs açıklarında araştırma yapacağı duyuruldu. Yunanistan ile Mısır’ın anlaşmasına karşı Türkiye Oruç Reis hamlesi ile karşılık verdi. Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahire ile Atina arasındaki anlaşmayı yok hükmünde gördüklerini belirtti. Türkiye, Oruç Reis isimli sismik araştırma gemisini Doğu Akdeniz’e gönderip NAVTEX ilan ederek bölgede taviz vermeyeceği mesajını verdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin de Oruç Reis’e eşlik eden donanma gemilerini göndererek bölgenin güvenliğini sağlaması Yunanistan’ı alarm durumuna geçirdi.