Trump, Liderler Zirvesinin ertelendiğini duyurdu: "G7'nin miadı doldu!"

31 Mayıs 2020, 17:08

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump, haziranda düzenlenmesi planlanan G7 Liderler Zirvesi’nin eylül ayına ertelediğini duyurdu.

Trump, aynı zamanda G7 Liderler Zirvesi’ne ilişkin olarak “G7 grubunun tarihinin geçtiğini” belirterek gruba; 2014’te Kırım’ı işgalinden dolayı zirveden çıkarılan Rusya’nın yanısıra, Hindistan, Güney Kore, Avustralya gibi ülkelerin eklenmesini istediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Florida dönüşünde haziran ayında yapılması planlanan G7 Liderler Zirvesi hakkında açıklamalar yaptı.

ZİRVEDEN 2014’TE ÇIKARILAN RUSYA’NIN YANI SIRA FARKLI ÜLKELERİN DAHİL EDİLMESİ İSTENİYOR

Trump, Zirvenin Washington DC’de yüz yüze yapılmasını istediğini vurgulayarak “Zirveyi, eylüle kadar erteliyorum. Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” dedi.

“G7 OLUP BİTENLERİ DÜZGÜN OKUYAMIYOR, GRUBUN MİADI DOLDU”

Trump, “G7’nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum. Bu ülkeler grubu, miadını doldurdu.” ifadelerini kullandı. G-7 Grubu Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşuyor.

ZİRVE, KOVİD-19 NEDENİYLE ONLİNE YAPILDI, TRUMP İSE YÜZ YÜZE TOPLANMAK İSTEDİ

G-7 Liderler Zirvesi’nin, 10-12 Haziran’da Washington DC yakınlarındaki “Camp David” yerleşkesinde düzenlenmesi planlandı ancak Kovid-19 salgını nedeniyle zirve, online ortamda gerçekleştirildi.

Trump, 20 Mayıs’ta Twitter’dan yaptığı açıklama ile birçok ülkenin normalleşme sürecine girdiğini öne sürerek zirveyi yüz yüze yapmak istediğini duyurmuş, ancak net bir tarih belirlenmemişti.

G7 ZİRVESİ

G7 (Group of Seven), ekonomisi en büyük yedi ülkenin arasında bir birlik. Grup Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi ülkeden oluşmakta olup Avrupa Birliği de G7 içinde temsil edilmekte.

ABD
DONALD TRUMP
G7 ZİRVESİ
Rusya
Bunlara da bakın: