Trump kararnameye imzayı attı: ABD'de Çinli şirketler TikTok ve WeChat ile çalışılması artık yasak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ağustos 2020, 14:19
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ağustos 2020, 14:19

ABD Başkanı Donald Trump tarafından ABD’li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklayan 2 kararname imzalandı.

ABD’DE ULUSAL GÜVENLİK TEHDİTİ OLARAK ALGILANDI

Kararnameler her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlanırken, Çinli şirketlerce geliştirilen mobil uygulamaların ABD’de yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği kaydedildi.

Kararnameler ile ABD’nin TikTok ve WeChat’in sahiplerine karşı ulusal güvenliği korumak için agresif önlemler alması gerektiği vurgusu yapıldı.

45 GÜN SONRA YÜRÜRLÜKTE

ABD’de kişi veya kuruluşların TikTok ve WeChat ile herhangi bir işlem yapmasının önüne geçmeyi öngören kararnamelerin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği aktarıldı.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ

Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini vurgulayan Trump tarafından 3 Ağustos’ta ABD’deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un 15 Eylül’de yasaklanacağı açıklanmıştı.

Trump, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu alması gerektiğini söylemişti.