Trump’ın başını yakan Volker ifade verdi

Haberler
_QHA Ankara
04 Ekim 2019, 21:13
_QHA Ankara
04 Ekim 2019, 21:13

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker gündemden düşmüyor. Volker, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmeye ilişkin Temsilciler Meclisi’nde ifade verdi.

3 AYRI KOMİTE TEMSİLCİNE İFADE VERDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta istifa eden Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Temsilciler Meclisi’nde 3 ayrı komitenin temsilcilerine, Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ve hakkında azil soruşturması açılmasına neden olan telefon görüşmesine ilişkin ifade verdi.

TRUMP JOE BİDEN’İN OĞLUNUN SORUŞTURULMASINI İSTEMİŞTİ

Volker, Trump ve Zelenskiy arasında ki telefon görüşmesinde Trump’ın, Demokrat Başkan Aday Adayı Joe Biden oğlunun soruşturulmasını istemesinin akabinde Temsilciler Meclisi’ndeki Dış İlişkiler, Denetleme ve İstihbarat Komiteleri üyelerine ifade vererek bildiklerini anlattı.

JORDAN “VOLKER’İN ANLATTIKLARI UYUŞMUYOR”

Basına kapalı olarak gerçekleşen oturumun ardından gazetecilere konuşan Cumhuriyetçi Jim Jordan, Volker’in oturumda anlattıklarının Demokratların iddialarıyla uyuşmadığını vurguladı. Jordan ayrıca, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Adam Schiff’in sınırlı sayıdaki Kongre üyesine soru hakkı tanımasını da eleştirdi.

VOLKER MUHBİR RAPORUNDA ÖNE ÇIKMIŞTIR

Volker, Trump-Zelenskiy görüşmesine ilişkin yayımlanan ve Trump hakkında azil soruşturmasına yol açan muhbir raporunda öne çıkan isimlerden birisiydi. Ukrayna konusunun büyümesi üzerine Volker geçen hafta görevinden istifa etmişti.

GÖRÜŞME DÖKÜMANLARINI BEYAZ SARAY YAYINLADI

Wall Street Journal gazetesi, Trump’ın Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki faaliyetleri hakkında soruşturma yürütülmesini istediğini öne sürmüştü.  Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamıştı.

400 MİLYON DOLARLIK YARDIM ASKIYA ALINDI

ABD basını, Trump’ın Ukrayna liderine ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediğini yazmış, Demokratlar bu iddianın ortaya çıkması üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını açıklamıştı.