Trump'ın azil soruşturmasında iki madde onaylandı

13 Aralık 2019, 19:10

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump’a yönelik iki azil maddesini onayladı ve Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gönderdi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi bugün, Trump’ın azline yönelik “görevin kötüye kullanılması” ve “Kongre’nin işleyişini engelleme” maddelerini oyladı. “Görevini kötüye kullanma” maddesi, 17 Cumhuriyetçi vekilin “hayır” oyuna karşı, 23 Demokrat vekilin “evet” oyu ile kabul edildi. “Kongre’nin işleyişini engelleme” maddesinde de aynı oy oranları oluştu.

AZİL DAVASI TASLAĞININ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA OYLANMASI BEKLENİYOR

Onaylanan maddeleri içeren azil davası taslağının önümüzdeki hafta Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda gündeme gelmesi ve oylanması bekleniyor. Dava taslağı, 435 vekilin bulunduğu Temsilciler Meclisi’nde üyelerin salt çoğunluğunun evet oyunu vermesi halinde taslak senato’ya gidecek ve Trump’ın yargılanması orada başlayacak.

TRUMP, BİLL CLİNTON’DAN SONRA AZLİNE YÖNELİK OYLAMA YAPILAN İLK BAŞKAN

Söz konusu oylama ABD’nin eski Başkanı Bill Clinton’a yönelik 1998’de yapılan oylamadan sonra bir başkanın azline yönelik yapılan ilk oylama olma özelliği taşıyor.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılında gerçekleşecek başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki ticari faaliyetlerini soruşturması için Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy’i zorlamakla suçlanıyor. Demokrat Partililer tarafından, Trump’ın 400 milyon dolar değerindeki askeri yardımı Ukrayna liderine baskı aracı olarak kullandığı öne sürülüyor. Trump’ın, siyasi menfaatleri için ABD çıkarlarını tehlikeye attığı iddia ediliyor.

Bunlara da bakın: