Trump: Demokratlar anayasayı ihlal ediyorlar

23 Aralık 2019, 12:42

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Demokratların, onaylanan azil maddelerini Senatoya göndermemesine ilişkin, “Anayasayı ihlal ediyorlar.” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Florida’da katıldığı bir etkinlikte hakkındaki azil maddelerinin Temsilciler Meclisinde onaylanmasına rağmen hala Senatoya gönderilmemesine sert tepki gösterdi. Bu durumun “adaletsizce” olduğunu vurgulayan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin elinde “ciddi malzeme” olmadığı için böyle bir yol seçtiğini savundu. Pelosi’ye “çılgın Nancy” nitelendirmesinde bulunan Trump, “Demokratlar azil maddelerini Senatoya göndermeyerek, anayasayı ihlal ediyor.” diye konuştu.

“DEMOKRATLARIN DAVASI ÖLDÜ”

Trump, Twitter hesabından da yaptığı açıklamada, “Çılgın Nancy, Cumhuriyetçilerin elindeki Senato’ya azil sahtekarlığıyla ilgili kuralları dikte etmeye çalışıyor. Ancak Demokratların elindeki Temsilciler Meclisinde hiçbir avukat ya da şahide izin vermeyerek tüm yargı sürecini yok saydılar.” görüşünü paylaştı. Demokratların her şeyin bitmesini istediğini vurgulayan Trump, “Demokratların davası öldü, anket sonuçları çok kötü.” değerlendirmesinde bulundu.

“DEMOKRATLAR VE HİLLARY CLİNTON BENİM KAMPANYAMDA CASUSLUK YAPTI”

Trump, Demokratların 2016’daki başkan adayı Hillary Clinton ve Demokratların kendisi hakkındaki “sahte bir dosya” için para ödediklerini savunarak, “Demokratlar ve Hillary benim kampanyamda casusluk yaptı ve bunun üstünü örtmeye çalışıyor. Aynı Watergate skandalı gibi ama bu daha da büyüğü.” ifadelerini kullandı.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılında gerçekleşecek başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki ticari faaliyetlerini soruşturması için Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy’i zorlamakla suçlanıyor. Demokrat Partililer tarafından, Trump’ın 400 milyon dolar değerindeki askeri yardımı Ukrayna liderine baskı aracı olarak kullandığı öne sürülüyor. Trump’ın, siyasi menfaatleri için ABD çıkarlarını tehlikeye attığı iddia ediliyor.

Bunlara da bakın: