Trump'a yönelik azil maddeleri onaylandı

19 Aralık 2019, 13:01

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Başkan Donald Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” suçlamalarından oluşan iki azil maddesini oyladı.

Oylamaya sunulan “Görevini kötüye kullanmak” maddesi Temsilciler Meclisindeki 197 vekilin “hayır” oyuna karşılık, 230 vekilin “evet” oyu ile onaylandı. Ayrıca diğer madde olan “Kongrenin işleyişini engellemek” suçlaması ise 198 vekilin “hayır” oyuna karşılık 229 vekilin “evet” oyu ile kabul edildi. Oylamalarda tüm Cumhuriyetçi vekiller “hayır” oyu verirken, ilk oylamada 2, ikinci oylamada ise 3 Demokrat vekil “hayır” oyu verdi.

DAVANIN OCAK AYININ BAŞINDA BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Maddelerin yer aldığı dava dosyası, yargılama ve Trump’ın azline yönelik nihai kararın verilmesi için Senato’ya gönderilecek. Trump, ABD’nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton’ın ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda hakkında azil maddeleri oylanacak üçüncü başkan oldu. Senato’nun dava kapsamındaki ilk duruşmanın gelecek ay başında yapması bekleniyor. Trump’ın azli için davanın senatörlerin 3’te 2’sinin (67) desteğini alması gerekiyor ancak senatonun yarısından fazlasını Cumhuriyetçi vekiller oluşturuyor.

TRUMP: HİÇBİR SUÇ YOKKEN AZİL MADDELERİ ONAYLANAN İLK İNSANIM

Öte yandan azil maddelerine ilişkin oylama Başkan Trump’ın Michigan’daki mitingi ile aynı saatlere denk geldi. Trump oylamanın ardından konuşmasında bu konuya da değindi. Trump, “Ortada hiçbir suç yokken, hakkındaki azil maddeleri onaylanan ilk insanım.” ifadesini kullandı. Senato’da yapılacak yargılama sürecine ilişkin ise Trump, “Korkmuyorum.” dedi.

AZİL DAVASI SENATO’YA HEMEN GÖNDERİLMEYECEK

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, gazetecilerin prosedürler gereği azil davası taslağının Senato’ya hemen mi gönderileceğine dair bir sorusu üzerine, “Böyle bir niyetimiz vardı ancak, bunun kararını grup olarak vereceğiz. Önce Senato’da neler olduğunu bir göreceğiz.” diye konuştu. 

BEYAZ SARAY’DAN TEPKİ

Beyaz Saray Basın Ofisi de, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda, Trump’a yönelik azil maddelerinin onaylanmasının ardından yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Bugün, milletimiz tarihine Temsilciler Meclisi en utanç verici siyasi bölümlerinden birisi olarak geçmiştir.” ifadesine yer verildi. Ayrıca, “Amerikan halkı bu utanç verici davranışa kanmıyor. Başkan Trump’ın, Senato’nun Temsilciler Meclisindeki süreç boyunca görmezden gelinen düzen, adalet ve yargı sürecini sağlayacağına dair inancı tam. Trump, bundan sonraki adımlar için hazır ve tamamen aklanacağına güveniyor.” diye bildirildi.

Bunlara da bakın: