TRT Rusça, Rus propagandası mı yapıyor?

25 Temmuz 2020, 16:52

TRT Rusça’da Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) başkanı Refat Çubarov hakkında, Rus propagandasının söylemleriyle haber yapıldı. Ayrıca haberde Ukrayna’nın toprak bütünlüğü de hiçe sayıldı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kırımın işgal konusunda net tavrı ortadayken, güya tarafsız görünümlü Rus propaganda medyasına dayandırılan böyle bir haber Türkiye’deki Kırım Tatar Diasporasının tepkisini çekti.

Söz konusu haberin başlığı ve tam metninin tercümesi şöyle:

“Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı ve eski Meclis başkanının davaları görülmeye başladı”

“Kırım Tatar Milli Meclisi, Rusya’da aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınıyor. Kırım’ın Yüksek Mahkemesinde Rusya’da aşırılık yanlısı örgüt olarak tanınan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov hakkında davanın gıyaben görülmesi başladı. O 2014 yılında Akmescit’te toplu kargaşa organize etmekle ve Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrılar yapmakla suçlanıyor. Aynı zamanda, Armanpazarı mahkemesinde de eski KTMM Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemilev’in (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) davası gıyaben görülmeye başladı. Cemilev bir grup şahısla önceden anlaşarak Rusya Federasyonu devlet sınırını yasa dışı olarak geçmekle, ateşli silahlar saklamakla ve yasa dışı patlayıcı maddeleri satın almak ve bulundurmakla suçlanıyor.”

Kırım
Rus propagandası
TRT
trt rusça