Traxtor Tebriz'den sel felaketi yaşanan Türkmensahra'ya yardım eli

Haberler
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 15:44
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 15:44

İran’ın Türkmensahra ve bölgesinde yaşanan büyük çaplı sel felaketine Traxtor Tebriz (Traktör Tebriz, Tractor Tabriz)  takımı sessiz kalmadı.

Traktör takımının Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapılarak, Tebriz’de bulunan Jahad meydanında bir stant ve yardım toplama merkezi açıldığı duyuruldu.

Nüfusunun büyük bir kısmını Türklerin teşkil ettiği İran’ın Gülistan eyaleti Türkmensahra ve Ağkala (Akkale) bölgesinde yaşanan sel felaketinin üzerinden bir haftayı geçmesine rağmen halen selden etkilenen Türkmenlere ciddi bir yardımın ulaştırılmadığı biliniyor.

TÜRKMENSAHRA’DA SEL FELAKETİ: 23 BİN GÖÇER TÜRKMEN MAHSUR KALDI

İran’da Türkmen Sahra bölgesi başta olmak üzere Hazar Denizi’nin güneyi ve doğusunda meydana gelen sel felaketinin hayatı felç ettiği bildirilmişti.

Selin yaşandığı Gülistan Valiliğinin göçerlerden sorumlu yardımcısı Rıza Alipuri, eyaletin doğusunda göçebe hayatı yaşayan ve hayvancılık yapan 23 bin göçerin selde mahsur kaldığını söyledi. Yollar kullanılamaz durumda olduğu için ilk yardımın helikopterle yapıldığını söyleyen Alipuri yardımların yetersiz olduğunu ifade etti.

Türkmensahra bölgesinin Günbedkavus, Akkale, Gaimşehr kentlerinde büyük hasara yol açan sel felaketi yüzlerce evi kullanılamaz hale getirdi. Mazenderan eyaletinden doğuya doğru ilerleyen sel suları şehirler ve köyler arası yollara da hasar verdi.