Trans-Hazar Çin Demiryolu Ekspresi Treni'ni Ankara'ya ulaştı!

06 Kasım 2019, 13:24

Çin’den başlayıp Avrupa’ya Marmaray tüp geçidini kullanarak kesintisiz gidecek ilk yük treni Trans-Hazar Çin Demiryolu Ekspresi Ankara’ya ulaştı.

Çin’in Xi’an şehrinden yola çıkarak tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması planlanan ve elektronik aksam taşıyan yük treni sırası ile Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan’ın ardından Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Bugün Ankara’ya ulaşan tren daha sonra Marmaray’ı geçerek Avrupa’ya ulaşacak, ardından Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya’yı geçerek Prag’a varacak.

“TÜRKİYE DOĞU VE BATI ARASINDAKİ BAĞLANTIYI GELİŞTİRİYOR”

Trans-Hazar Çin Demiryolu Ekspresi’nin Ankara’ya ulaşmasının ardından Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili, “Bu gelişme, ülkemizin izlediği doğu ile batı arasında bağlantısallığın geliştirilmesi vizyonunun son örneğidir. Ülkemiz son yıllarda ulaştırma altyapısını geliştirmek suretiyle Asya ve Avrupa arasında kesintisiz bağlantısallığın gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Bu amaca en verimli şekilde hizmet edeceği değerlendirilen Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru çerçevesinde bölgedeki ortaklarımızla birlikte gerekli adımlar atılmaya devam edilecektir.” denildi.

Bunlara da bakın: