Trakya kırsalında kurt saldırıları arttı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
03 Ocak 2021, 16:41
Mehmet Berk Yaltırık
03 Ocak 2021, 16:41

Son zamanlarda Bulgaristan’da Doğu Rodoplar bölgesinde, Edirne’de de Lalapaşa kırsalında kurt popülasyonlarının fazlalaştığı, buna paralel olarak söz konusu bölgelerde büyük ve küçük baş hayvanlara saldırıların da arttığı kaydediliyor.

Bulgaristan’da kurt sürülerinin dağlık bölgelerde geyik ve karacalara da saldırdıkları kaydedilirken, Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde ahalinin kurt saldırılarına karşı gece nöbetleri tutmaya başladığı, Lalapaşa Kaymakamlığı ve Lalapaşa Ziraat Odası’nın ilçede dağıtılmak üzere Sivas’ın Kangal ilçesinden 5 çift safkan kangal köpeği getirttiği aktarıldı.

BULGARİSTAN’DA KURT VE ÇAKAL SALDIRILARI

Kırcaali Haber’in bildirdiğine göre Doğu Rodoplar’da bazı bölgelerde dağlarda aç kalan kurt ve çakal sürüleri dağlara yakın köyler ve yerleşim yerlerinde ineklere saldırmaya başladı. Momçilgrad’ın (Mestanlı) Nanovitsa köyünde çobanlık yapan çok sayıda kişinin hayvanlarına geceleri çakal ve kurt sürülerinin saldırıp büyük baş ve küçük baş hayvanların telef olduğu belirtildi. Hayvan yetiştiricileri saldırıların ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayarak sürülerin köylere kadar inmeye başladığını ifade etti.

Kurt ve çakal sürülerinin dağlık bölgedeki karaca ve geyik gibi yaban hayvanlarına da saldırdığını belirten köylüler, kırsalda sık sık geyik ve karaca kalıntılarına rastladıklarını söyledi.

Nanovitsa bölgesi ile Ürpek Dağı ve çevresi haricinde Krumoıvgrad (Koşukavak) ile İvaylovgrad (rtaköy) tarafında da ahalinin dağlardaki kurt ve çakal popülasyonunda önemli artışlar gözlemledikleri aktarıldı.

LALAPAŞA’DA KURTLARA KARŞI NÖBET TUTUYORLAR: SİVAS’TAN KANGAL KÖPEKLERİ GETİRTİLDİ

Edirne Postası, kasım 2020’de Edirne’de, aç kalan kurtların Edirne merkeze bağlı 3 farklı köyde hayvanlara saldırdığını duyurmuştu. Demirhanlı da 29 koyun, Ortakçı da 3 köpek, Hacıumur Köyün de 1 buzağının telef olduğu, kurt saldırılarına karşı çiftçilerin tüfeklerle geceleri ahır ve sayalarda nöbet tutmaya başladığı aktarılmıştı.

En son aralık 2020’de AA, popülasyonu artan kurtların hayvan sürülerine saldırılarının önüne geçebilmek için, Lalapaşa Kaymakamlığı ve Lalapaşa Ziraat Odası iş birliğinde ilçedeki üreticilere dağıtılmak üzere Sivas’ın Kangal ilçesinden 5 çift safkan kangal köpeğinin getirtildiğini bildirdi.