Trablus Parlamentosu, GKRY ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini istiyor

29 Aralık 2019, 13:32

Libya’da Trablus Parlamentosu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in açıklamalarını Libya’nın egemenliğine saldırı ve içişlerine müdahale olarak değerlendirdi.

Trablus Parlamentosu tarafından yapılan yazılı açıklama ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in açıklamaları kınanırken bunların uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararlarının açık ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Trablus Parlamentosu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile diplomatik bağların kesilmesi, yatırım ve mevduatların geri çekmesi de dahil olmak üzere bu konuda tüm yetkilerin hükûmete verilmesi talebinde bulundu.

TRABLUS PARLAMENTOSU: RUM MÜDAHALESİNDEN AP VE BMGK SORUMLU

Ayrıca açıklamada, Rum Kesimi’nin müdahalesinden Avrupa Parlamentosu ve BM Güvenlik Konseyi sorumlu bulundu.

Tobruk’taki ayrılıkçı Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı ve darbeci General Halife Hafter yanlısı Akile Salih, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret ederek, Türkiye karşıtı arayışlarda bulunmuştu.

Rum Meclis Başkanı Şilluris ve Salih arasında yapılan görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Türkiye ile UMH arasında yapılan anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiği öne sürülmüştü.

GKRY
Hafter
Libya
Trablus parlamentosu
Ulusal Mutabakat Hükümeti
Bunlara da bakın: