Toplu ulaşım araçlarındaki sınırlama kaldırıldı

02 Haziran 2020, 13:25

İçişleri Bakanlığı toplu ulaşım araçlarına ilişkin valiliklere yeni bir genelge yolladı. Buna göre, toplu taşıma araçları ve personel servislerinin yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edeceği yönündeki uygulama kaldırıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında araç kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyan toplu ulaşım araçlarına belirlenen standartlar düzenlendi.

AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK

Genelgeye göre, minibüs, dolmuş, halk otobüsü ve belediye otobüsleri gibi kent içi ulaşım araçlarına ayakta yolcu alınmayacak. Bu araçlarda karşılıklı dörtlü koltukların ikisi kullanılmayacak, yolcular yüz yüze gelmeyecek şekilde çapraz oturacak.

METROLARDAKİ DURUMU HIFZISIHHA BELİRLEYECEK

Metro, metrobüs ve tramvay gibi farklı özelliği veya niteliği olan toplu taşıma araçlarında, güvenli mesafe kurallarına uyma koşuluyla hangi oranda ayakta yolcu alınabileceği ise il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının kararı doğrultusunda belirlenecek.

KARARLARA UYMAYAN VATANDAŞLARA CEZA

Kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para cezası verilecek ve bu kişiler hakkında aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddelerinden işlem yapılacak.

KORONAVİRÜS
tedbir
toplu taşıma
Bunlara da bakın: