Toplama kamplarında işkence çeken Uygur kadınlar için 8 Mart'ta etkinlik yapılacak

Güncel
qha muhabir
07 Mart 2022, 10:35
qha muhabir
07 Mart 2022, 10:35

Doğu Türkistanlı Toplama Kamp Mağdurları Platformu, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında işkenceye, tecavüze maruz kalan, acı çeken kadınların kurtarılması ve toplama kamplarının kapatılması için 8 Mart 2022 tarihinde Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde etkinlik düzenleyecek.

Toplama Kamp Mağdurları Platformu, Doğu Türkistan’daki kadınların acılarına dikkat çekmek ve toplama kamptında işkenceye, tecavüze maruz kalan kadınların kurtarılması, kampların kapatılması için çağrı yapmak amacıyla Dünya Kadınlar Günü’nde “Uygur Kadınlar için Ayağa Kalk” temalı etkinlik düzenleyeceğini duyurdu.

Etkinlik, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde 8 Mart (Salı) saat 11:00’de başlayacak.

İNSANLIKTAN UMUTLARINI KAYBETMELERİNE İZİN VERMEYELİM

Toplama kamp mağdurlarının sosyal medya üzerinde yaptığı etkinlik çağrısında, “Dönüşü yok diye tarif edilen çin Toplama Kamplarındaki kadınların geri dönebilmesi için, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Uygur kadınlar için ‘AYAĞA KALK’ıyoruz, nerede olursak olalım, 8 Mart’ta onların sesi olalım, onların insanlıktan umudumu kaybetmesine izin vermeyelim” denildi.

Etkinlik çağrısının tam metni şöyledir:

UYGUR KADINLAR İÇİN 8 Mart’ta 8 Dakika “AYAĞA KALK”

Bizler anneleri, eşleri, çocukları, kız kardeşleri toplama kamplarında tutulan ve kendilerinden hiçbir haber alınamayan Doğu Türkistanlı kadınların aileleriyiz. Size derin bir acıdan, zorluktan ve karanlıktan sesleniyoruz.
8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü’nde Doğu Türkistanlı, Uygur ve diğer etnik kökenli kadınların yaşadığı zulmü durdurmak ve Çin yönetiminin işlemiş olduğu bu suçlara dikkat çekmek için tüm dünya kadınlarını dini, ırkı, dili ne olursa olsun “ayağa kalkmaya ve dikkat çekmeye davet ediyoruz.  Bu duruş öncelikle sistematik suç yerleri olan hukuksuz, insanlık dışı “Çin Toplama Kampları”nın kapatılması, Çin tarafından Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik suçların önlenmesi ve kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısıdır.
Her görüşten, hukukçu, akademisyen, siyasetçi, parlamenter, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden kadınlar olarak bu 8 Mart’ta tüm dünyanın dikkatlerini Uygur kadınların üzerine çekmek ve 08 Mart günü her nerede olursak olalım kamplarda tutulan kadınlar için ayağa kalkarak bir aktivite gerçekleştireceğiz.
Sevdiklerimize kavuşabilmemiz ve acı çeken Uygur kadınların özgürleşmesi için 8 Mart günü dünyanın her yerinden yükselen bir ses olarak çeşitli ülke ve şehirlerde gerçekleştireceğimiz aktivite İstanbul’da Çin Konsolosluğu önünde saat 11:00’de yapılacaktır. 8 Mart 2022 günü 8 dakika, kamplarda kurtarılmayı bekleyen işkence gören kadınlar için AYAĞA KALKMAYA davet ediyoruz.
Yeryüzünde yaşayan tüm kadınların özgür ve güven içerisinde olması dileğimizle,

Toplama Kamp Mağdurlar Platformu