Toplama Kamp Mağdurları Platformu öncülüğünde birçok şehirde Uygur kadınlar için etkinlik yapıldı

Güncel
qha muhabir
08 Mart 2022, 18:43
qha muhabir
08 Mart 2022, 18:43

Toplama Kamp Mağdurları Platformu öncülüğünde 8 Mart Kadınlar Günü, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye ve Yurtdışında birçok şehirde “Uygur Kadınlar için Ayağa Kalk” başlıklı etkinlikler düzenlendi.

Toplama Kamp Mağdurları Platformu öncülüğünde, Doğu Türkistan’daki kadınların acılarına dikkat çekmek ve toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Türkiye ve yurtdışında birçok şehirde “Uygur Kadınlar için Ayağa Kalk” temalı etkinlik düzenlendi.

TÜRKİYE VE YURTDIŞINDA BİRÇOK ŞEHİRDE DÜZENLENDİ

Platform başkanı Medine Nazimi’nin anlattığına göre, Türkiye’de Çin İstanbul Başkonsolosluğu önü, Ankara Hacı Bayram Veli Camisi önü başta olmak üzere Erzurum, Şanlıurfa, İzmir, Kayseri gibi birçok şehir merkezlerinde; yurtdışında Avustralya, Japonya, Kanada gibi birçok demokratik ülkenin önemli şehirlerinde gerçekleşti ve gerçekleşecek.

ÇOK SAYIDA STK’LAR DESTEKLEDİ VEYA KATILDI

Medine Nazimi, etkinliklerin, çağrısı ve planlarını kendileri yapmış olsa da hazırlık sürecinde çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından çok destek aldığını, İstanbul dışındaki kimi şehirlerde etkinliğin o STK’lar tarafından düzenlendiğini belirtti. Etkinliklere çok sayıda sivil toplum temsilcileri ve aktivistler iştirak ettiğini, Doğu Türkistanlı mağdurlar dışında her şehirde yüzlerce gönüllü vatandaşların da katıldığını söyledi.

İSTANBUL

Çin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki etkinlikte Türkçe basın açıklamasını Medine Nazimi okudu. Ayrıca basın açıklamasının Çince ve İngilizce metinleri de okundu. Doğu Türkistanlı mağdurlar dışında, Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Beytiye Ekinci, BBP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Oya Altınsoy Eren, İyi Parti İstanbul Türk Dünyası İl Başkan Danışmanı Nurcihan Hasandedeoğlu, Özgürdür Yönetim Üyesi , Kadın Kolları Başkanı Zehra Türkmen, aktivist avukat Gülden Sönmez dâhil STK temsilcileri ve aktivistler konuşma yaptı.

Medine Nazimi’nin okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyledir:

Toplama Kamplarından Dünya Kadınlarına Sesleniş:
Bizi Duyun! Ayağa Kalkın!

Kadınların şiddet, savaş, tecavüz ve ayrımcılıkla mücadele ettiği bir dünyada bu 8 Mart’ta tüm dünya kadınlarının dikkatini Doğu Türkistanlı kadınlara çekmek istiyoruz. Çin, yakın zamana kadar sakladığı sistematik suçları ve ihlalleri artık gizleyemiyor. Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik suçlar resmi ve sivil kuruluşların raporlarında delilleriyle ispatlanmış ve Birleşmiş Milletlerin ve dünya parlamentolarının önüne gelmiştir.
Bugün, Çin Toplama Kamplarında tutulan ve zulüm gören kadınlar olarak sesleneceğiz size. Onların duyulmayan sesi, uzanamayan elleri, bağlanan dillerinden dökülen sözcükler olacağız. Sözümüzü onlar adına söylüyoruz bugün.
Ey Devlet Liderleri! Ey Dini Liderler! Ey İnsanlık Ailesi! Ey Müslümanlar!
Bizler 8 yaşından 80 yaşına her yaştan Çin toplama kamplarında tutulan kadınlarız. Aramızda profesör, öğretmen, yazar, doktor, sanatkâr, şair ve çeşitli iş ve meslek grubundan kadınlar var. Herhangi bir suçlama, yargılama, avukat tutma vb bir işlem olmadan bir cezaevinden farksız olan toplama kamplarında tutuluyoruz. İşkence görüyoruz. Dayak yiyoruz, saçlarımız kazınıyor, aç ve susuz bırakılıyoruz. Sandalye veya yatağa zincirleniyor, elektrik şoku ile şoklanıyoruz. Binlerce kız kardeşimiz işkenceler sırasında hayatını kaybetti.  Söylemesi çok zor ama tecavüze uğruyoruz.  Kurtulan bazı kız kardeşlerimiz, tüm dünyaya nasıl sistematik cinsel saldırı altında olduğumuzu ve tecavüze uğradığımızı anlattı. Her gün Çince kitaplar okuyup marşlar ezberlemek zorundayız. Her gün “Yaşasın Xi Jinping!” gibi ifadeleri söylemek zorundayız. Bizler aynı zamanda köle işçileriz. Giydiğiniz giysileri ve kullandığınız bazı eşyaları gözyaşı ve acı içerisinde biz üretiyoruz. Bizim gözyaşımızdan ve kanımızdan üretilen bir ekonomi hiçbir topluma refah ve hayır getirmez. Lütfen böyle bir ekonomik ilişkiyi ve alışverişi reddedin.
Biz Doğu Türkistanlı Kadınlarız. Dünyanın en garabet projesi olan İkiz Aile/Akraba Projesi bizim üstümüzde uygulanıyor. Evlerimize zorla Çinli memurlar veya erkekler yerleştiriliyor. Bu kişiler evimizin içinde bir yandan bizi denetlerken bir yandan yatağımıza giriyor. Mahremiyetin, özel hayatın bu kadar pervasızca ihlali insanlık tarihinde nadir görülmüştür. Zorla Çinlilerle evlendiriliyoruz. İtiraz edersek toplama kampına götürülüp işkence ve tecavüze maruz kalıyoruz. Sevdiklerimiz, bu kamplarda ölenlerimizden haberdar değil.
İnancımızı, kimliğimizi, en temel hak ve özgürlüklerimizi yaşayamıyoruz. Karanlıktayız. Size bu acı dolu korkunç bir sessiz çığlıkla bu zulüm karanlığından sesleniyoruz. Lütfen toplama kamplarının kapatılmasını sağlayın. Özgürlüğümüz zalim Çinlilerin değil siz vicdan sahibi insanların elindedir.

Lütfen Bizi Duyun! Bizi Özgürleştirin, Bizim İçin Ayağa Kalkın!

ANKARA

Toplama Kamp Mağdurları Platformu’nun organize ettiği etkinlik İHH Ankara’nın desteğiyle Ankara Hacı Bayram Veli Camisi önünde gerçekleştirildi.

ERZURUM

Erzurum’daki etkinlik, Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun desteğiyle düzenlendi. Basın açıklamasını ESTP Başkanı Saliha Coşkun okudu.

İZMİR VE KAYSERİ

İzmir ve Kayseri’de düzenlenen etkinliklerden kareler:

“UYGUR KADINLAR İÇİN AYAĞA KALK”

“Uygur Kadınlar için Ayağa Kalk” etkinliği kapsamında yurtdışında gerçekleştirilen faaliyetlerden kareler: