Tıp Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Aygül Ablet, 2018'den beri Çin toplama kampında

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 16:16
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 16:16

Doğu Türkistan’da Urumçi’deki Şincan Tıp Üniversitesi’nde çocuk gelişimi alanında yüksek lisans yapan 27 yaşındaki Aygül Ablet’in de 2018’den bu yana toplama kampında tutulduğu ortaya çıktı.

Aygül Ablet’in Türkiye’de yaşayan ağabeyi Tursunjan Ablet, kardeşinin toplama kampına götürüldüğünü birkaç ay önce öğrendiğini ancak 1 ay önce teyit ettiğini açıkladı.

Tursunjan, kız kardeşinin şu anda hangi kampta tutulduğunu ve akıbetini bilmediğini belirterek “Kardeşim çok başarılı bir öğrenciydi, kendini çocuklara adamış bir doktor adayıydı. Bir an önce bırakılsın.” dedi.

AĞABEY TURSUNJAN ABLET

Doğu Türkistan’da yaşayan anne babası ile de iletişiminin kesildiğini belirten Tursunjan Ablet, “Kız kardeşim Aygül’le 2018’in şubat ayına kadar Wechat programı üzerinden konuşabiliyorduk. Bana, anne babamın çok baskı olduğu gerekçesiyle bir daha kendileriyle irtibat kurmamamı istediklerini söyledi. Ben bir daha anne ve babamı arayamaz oldum. Ancak bu durumdan kısa süre sonra da kardeşim ile irtibatımız kesildi. Beni blokladığını gördüm” dedi.

AYGÜL 2018’İN YAZINDA KAYBOLDU

Doğu Türkistan’ın Aksu kentinin Kuça ilçesinde dünyaya gelen kardeşlerin, babalarının devlet memuru olması dolayısıyla orta okul ve liseyi Çin’in başkenti Pekin’de tamamladıkları öğrenildi.
Ağabey Ablet, yüksek öğrenimini 2013 yılında kazandığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki Şincan Üniversitesi tıp fakültesinde yapan Aygül’den 2018’in yaz aylarından itibaren haber alamadığını, kardeşinin de o tarihlerde toplama kampına götürüldüğünü anladığını kaydetti.

“TEK İSTEĞİM BİR AN ÖNCE SALIVERİLMESİ”

Çin Komünist Partisi iktidarı, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını “mesleki eğitim” ya da “yeniden eğitim merkezi” olarak tanımlayıp bu merkezlere alınan kişileri aşırıcılıktan korunmak ve radikal ideolojilere eğilimleri kesmek amacıyla kurduğunu iddia ediyor. Ancak diasporada yaşayan Uygurlar, bin 300 civarında olduğunu belirttikleri bu merkezlerin Çin’in asimilasyon faaliyetlerinin bir parçası olduğunu aktarıyor.

Ağabey Tursunjan, kardeşinin aşırılık yanlısı hiçbir eğiliminin bulunmadığını, “Kardeşim ne radikal birisi ne de terörle bağlantısı var. Bu yaşına kadar ömrünü çocuklara ve çocukların gelişimine adamış bir genç kız. Benim kardeşimden asla terörist olmaz. Tek ideali vardı; doktor olup hayatını çocuklara adamak. Çok başarılı bir öğrenci. Notları da mükemmeldi.” sözleriyle dile getirdi.

Tursunjan Ablet sözlerine şöyle devam etti: “2017’nin mayıs ayıydı, Aygül beni aradı ve evimize Çinli polislerin geldiğini söyledi. Çok korkmuştu. Annemle babamı polislerin sorguya çektiklerini söyledi. Eve gelen polisler benim Türkiye’de hangi okulda okuduğumu, hangi sınıfta olduğumu, telefon numaramı ve çeşitli bilgilerimi istemişlerdi. Ben telefonda babama, “sen polisleri ver ben onlara kendim anlatacağım” dedim. Ancak polisler benimle konuşmadı. Kendimle ilgili her türlü bilgiyi doğrudan kendim verebilirdim. Bu olaydan sonra da biz kardeşimle bir süre daha konuşmaya devam ettik. 2018’in ortalarında artık her şey kesildi. Kardeşim benim her şeyim. Onunla birlikte büyüdük. En iyi arkadaşım. Tek istediğim, bir an önce salıverilmesi.”

Kız kardeşinin hemen bırakılmasını isteyen Tursunjan Ablet ifadelerini şu sözlerle tamamladı:

“Çin yönetiminden kız kardeşim Aygül Ablet’i derhal serbest bırakmalarını talep ediyorum. Annem babam ile iletişimde olmak ve onları aramak istiyorum. Ailemin seyahat etmesinin önündeki engel kaldırılsın. Ailemin Türkiye’ye gelmesini talep ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Çin’in Türkiye’deki diplomatik misyonu, yakınlarıyla irtibat kurmak isteyenlere bağlantı sağlayacağını belirtmişti. Bu notu aldıktan sonra Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne e posta yazarak kardeşimin durumuyla ilgili bilgi istedim. Bana sadece, gerekli yerlere iletildiğini ancak bir haber almadıklarına dair cevap geldi.”

Toplama kamplarında Doğu Türkistanlı çok sayıda bilim insanı, sanatçı, profesör, öğrenci ve çeşitli meslek gruplarından insanların zorla alıkonulduğu biliniyor.