Time'dan konuşulacak kapak, konuşulacak makale: Putin'in küresel etki ağı!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Nisan 2019, 14:14
Mehmet Berk Yaltırık
06 Nisan 2019, 14:14

Kremlin’in “hibrit savaş” çerçevesindeki küresel hedefleri bir kere daha gündeme geldi. Time dergisi sosyal medyada yankı bulan bir kapak ve makaleyle Putin’in gizli planlarına işaret etti.

Time bünyesindeki Simon Shuster’inPutin, zorba ve kusurlu devletlerle nasıl ayaktakımı imparatorluğu kurdu? başlıklı makalesinin kapak resminde de “Rusya’nın “Diğer” Komplosu: Vladimir Putin seçimlerden fazlasını etkilemek istiyor. Haydut devletler onun büyüyen imparatorluğunun içinde.” ibaresi yer aldı. Kapak resminde eski Sovyetler Birliği dönemine ithafen kızıl yıldızla temsil edilen noktalarla Putin’in “hibrit” nüfuz alanları sembolize edildi.

Rusya’nın dikkat çekmeden otoriter rejimler ve kusurlu devletler arasında bir etki ağı kurduğunu ele alan makalede Kremlin’in kollarının paralı askerler aracılığıyla Venezuela, Libya ve Suriye gibi büyük çatışma bölgelerinden Afrika’nın daha belirsiz köşelerine ve Sudan’a dek uzandığına dikkat çekiliyor. Ayrıca Kremlin’in internet trollerini etkin şekilde ve kendi siyasetleri doğrultusunda yönlendirme çabasından da bahsediliyor.

Kırım’ın 2014’te işgaline de değinilen makalede Rusya’nın paralı askerleri ve paramiliter grupları nasıl kullandığı da hatırlatılarak, “Rusya yıllardır yurt dışındaki stratejik misyonları için özel paralı asker kıyafetleri kullandı. Putin’in ilk büyük sınavıyla, gönüllüler, eski mahkumlar ve gazilerin bu gevşek oluşumlarının 2014 yılında Rusya ordusunun Kırım’ın denetimini ele geçirmesine yardım ettiği Doğu Ukrayna’nın savaş alanlarında karşılaştı.” diye kaydedildi.

Makalede ayrıca Rusya’nın hangi ülkelerde ne türden faaliyetlerde bulunduğuna ilişkin “Küresel Etkiye Giden Yol” başlıklı bir harita da bulunuyor.