TİKA, Ukrayna'ya sağlık alanında desteklerine devam ediyor

Haberler
E. K.
15 Şubat 2021, 15:49
E. K.
15 Şubat 2021, 15:49

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’ya sağlık alanında destek vermeye devam ediyor. TİKA, Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde duyusal oda kurdu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde duyusal oda kurdu. Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde Nörolojik veya zihinsel patolojisi olan 50 çocuğun rehabilitasyon hizmeti alabileceği bir duyusal terapi odası kuran TİKA, odayı gerekli ekipmanlarla donattı. TİKA’dan 12 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında terapi odasına; projeksiyon cihazı, kontrol modülü, sensoru ve gelişimsel programları içeren ve çocukların rehabilitasyonunda kullanılan interaktif zemin, dokunmatik interaktif panel sünger top havuzu, duysal LED ışıklandırma sistemi gibi ekipmanlar sağlandı.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’da benzer bir projeye imza atan TİKA, Kiev Solomyanskiy Semti 4 Nolu Çocuk Klinik Hastanesinde duyusal odalar kurmuştu. Duyusal terapi, nörolojik sorunları olan çocukların sosyalleşmesini kolaylaştırıyor ve toplumsal hayata adaptasyonlarını sağlıyor.